Portugalia. Nowe restrykcje sanitarne w związku z nasileniem piątej fali pandemii

Świat
Portugalia. Nowe restrykcje sanitarne w związku z nasileniem piątej fali pandemii
PAP/EPA/MARIO CRUZ
Kolejka do punktu testów na COVID-19 w Lizbonie

Od poniedziałku w Portugalii obowiązują nowe restrykcje sanitarne wraz z nasileniem się piątej fali pandemii COVID-19. Co najmniej przez tydzień nie będą funkcjonowały placówki oświatowe.

Według nowych założeń działalność szkół zostanie wznowiona prawdopodobnie 10 stycznia. Decyzję w sprawie ewentualnej zmiany tego terminu powinien do czwartku podjąć rząd premiera Antonia Costy.

 

Od poniedziałku większość urzędników instytucji publicznych wykonuje swoje zadania w ramach telepracy. Sytuacja ta dotyczy osób, które nie mają bezpośredniego kontaktu z petentami.

Certyfikaty w restauracji czy hotelu

Nowe przepisy zobowiązują mieszkańców Portugalii do posiadania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19, jeśli chcą udać się do lokalu gastronomicznego lub zamieszkać w hotelu. Wymóg ten dotyczy również osób odwiedzających placówki kultury.

 

ZOBACZ: Certyfikaty covidowe. Od 1 lutego ich ważność zostanie skrócona do 9 miesięcy

 

Z kolei ważnego testu na COVID-19 portugalskie służby medyczne wymagają w przypadku osób odwiedzających chorych w szpitalach czy pensjonariuszy domów opieki. Dokument ten muszą posiadać również uczestnicy przyjęć organizowanych przez firmy, a także wesel i chrzcin.

 

Rząd Portugalii uzasadnia wprowadzenie nowych restrykcji koniecznością ograniczenia kontaktów społecznych w związku z wciąż wysokim poziomem zakażeń koronawirusem. W niedzielę ich dobowa liczba sięgnęła 11 tys.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie