Portugalia. List lekarzy przeciwnych dalszym szczepieniom dzieci. "Nie powstrzymują Omikronu"

Świat
Portugalia. List lekarzy przeciwnych dalszym szczepieniom dzieci. "Nie powstrzymują Omikronu"
PAP/EPA/JEROEN JUMELET
Autorzy listu do portugalskiego resortu zdrowia twierdzą, że dalsze szczepienie dzieci jest w obecnej sytuacji "bezzasadne"

27 portugalskich lekarzy, w tym znane osobistości tamtejszej medycyny, wezwało ministerstwo zdrowia, aby wstrzymało podawanie dzieciom szczepionek przeciw COVID-19. Jak napisali w liście otwartym, nie widać, by preparaty były skuteczne wobec narastającej fali zakażeń mutacją Omikron wśród najmłodszych mieszkańców kraju.

Dr Jorge Amil, odpowiedzialny za sekcję pediatrii w Izbie Lekarskiej (OM) oraz inni sygnatariusze listu uważają za "bezzasadne" szczepienie dzieci szczepionką, która - ich zdaniem - jest "nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron". Ta mutacja dominuje obecnie w ich kraju.

 

ZOBACZ: USA. Omikron. Odkryto prawie 100 przypadków nowej odmiany

 

- W obecnej sytuacji, naznaczonej rekordowymi zakażeniami, rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci - ocenił dr Amil.

Portugalski lekarz: szczepienia dzieci nie powstrzymały fali Omikronu

Wskazał, że jego opinię podzielają lekarze rozmaitych kierunków medycyny, m.in. pediatrzy, wirusolodzy, kardiolodzy oraz interniści. - Czego obecnie jesteśmy pewni na temat szczepionek pediatrycznych, to tego, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń koronawirusem - zauważył.

 

Z danych portugalskich służb medycznych wynika, że tylko podczas minionego tygodnia w Portugalii potwierdzono ponad 115 tys. infekcji koronawirusem wśród osób niepełnoletnich.

 

ZOBACZ: Maciej Banach: jak najszybciej powinniśmy wprowadzić obowiązkowe szczepienia

 

W prowadzonych tam od grudnia szczepieniach dla dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło ponad 300 tys. z nich, czyli 47 proc. w tej kategorii wiekowej.

Śmierć 6-latka w Lizbonie. Kilka dni wcześniej zaszczepił się

Telewizja RTP przypomina, iż otwarty list lekarzy do portugalskiego ministerstwa zdrowia zbiega się w czasie z prowadzonym badaniem w sprawie przyczyn nagłego zgonu 6-latka w Lizbonie. Chłopiec kilka dni wcześniej został poddany szczepieniu przeciwko COVID-19.

 

W 10-milionowej Portugalii, pomimo zaszczepienia pełną dawką blisko 90 proc. populacji, od dwóch dni utrzymuje się rekordowy poziom dobowych infekcji koronawirusem. W środę przekroczył on 65 tys. przypadków.

wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie