Japonia. Samobójstwo pracownika z przepracowania. Koncern Toyota przeprasza

Świat
Japonia. Samobójstwo pracownika z przepracowania. Koncern Toyota przeprasza
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Koncern Toyota zawarł ugodę w sprawie sądowej o odszkodowanie dla rodziny jednego z pracowników, który popełnił samobójstwo, zdaniem krewnych w wyniku przepracowania i nękania w pracy. Prezes Toyoty Akio Toyoda przeprosił rodzinę zmarłego – podała we wtorek agencja AP.

Szczegóły ugody nie zostały podane do wiadomości publicznej, ale rodzina domagała się od Toyoty odszkodowania w wysokości 123 mln jenów (1,1 mln dolarów) – podały japońskie media.

 

Wdowa po zmarłym pracowniku wyraziła w rozmowie z dziennikarzami nadzieję, że Toyota zmieni swoje postępowanie. Koncern przeprosił rodzinę i obiecał dochodzenie w sprawie przyczyn samobójstwa, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

 

ZOBACZ: Japonia na szczycie listy najsilniejszych paszportów świata. Polska w pierwszej dziesiątce

 

"Staramy się teraz stworzyć bardziej przejrzyste środowisko pracy, które ułatwi ludziom zgłaszanie problemów, oraz zarządzanie wolne od nadużywania stanowiska, aby każdy z pracowników mógł pracować bez strachu" – napisano w oświadczeniu firmy.

"Power harassment"

W komunikacie posłużono się terminem "power harassment". To stosunkowo powszechny w tym kraju rodzaj mobbingu, określany tam również jako "pawahara", który może przybierać różne formy: od izolowania danej osoby od współpracowników, przez publiczne drwiny, aż po fizyczne napastowanie.

 

ZOBACZ: USA. FBI: przed samobójstwem partner Gabby Petito przyznał się do jej zamordowania

 

Śmierć z przepracowania i stres w miejscach pracy, prowadzący czasem do samobójstw, jest dużym problemem w japońskim społeczeństwie, słynącym z pracoholizmu. Przypadki nadużywania stanowiska służbowego przez szefów są jednak coraz częściej nagłaśniane i wzbudzają powszechną krytykę.

2835 domniemanych przypadków śmierci

We wrześniu 2021 roku sąd w Nagoi uznał, że śmierć pracownika Toyoty była związana z pracą, podkreślając, że przed samobójstwem w 2010 roku cierpiał on z powodu silnego stresu spowodowanego pracą – przypomina Associated Press. Rok wcześniej Toyota przyznała w innej sprawie, że zatrudniony przez nią 28-letni inżynier popełnił w 2017 roku samobójstwo z powodu ciągłych drwin przełożonego.

 

ZOBACZ: Włochy. Służba zdrowia po raz pierwszy zgodziła się na wspomagane samobójstwo

 

Japończycy słyną ze skrajnej lojalności wobec firm, w których pracują, a wielu wyraża dumę z przynależności do korporacji. Często poświęcają swoje życie osobiste, przyjmując długie nadgodziny. W 2020 roku do władz wpłynęło 2835 skarg na domniemane przypadki śmierci z przepracowania, określanej w Japonii słowem "karoshi". Odszkodowania wypłacono w 800 z tych przypadków, wśród których były samobójstwa.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie