Holandia. Organizacja pilotów ostrzega linie lotnicze przed lataniem nad Ukrainą

Świat
Holandia. Organizacja pilotów ostrzega linie lotnicze przed lataniem nad Ukrainą
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Organizacja pilotów ostrzega linie lotnicze przed lataniem nad Ukrainą

Organizacja zrzeszająca pilotów IFALPA wyraziła we wtorek swoje zaniepokojenie "fałszywym poczuciem bezpieczeństwa" związanym z ruchem lotniczym nad Ukrainą. IFALPA uważa, że sytuacja jest podobnie niebezpieczna jak w 2014 r., kiedy doszło do zestrzelenia nad terytorium wschodniego sąsiada Polski samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17.

W ocenie organizacji nie docenia się niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z ukraińskiej przestrzeni powietrznej. "Podobnie było w 2014 r., gdy prorosyjscy separatyści zestrzelili samolot Malaysia Airlines, w którym zginęło 298 osób" – czytamy w komunikacie IFALPA.

 

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. "Jesteśmy solidarni w zagrożeniu"

 

Stowarzyszenie pilotów wskazuje na zagrożenie związane z napiętą sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej. "Samolot cywilny może być łatwo pomylony z maszyną wojskową i zostać zestrzelony" – stwierdza IFALPA.

 

Organizacja uważa, że należy wyciągnąć wnioski z katastrofy MH17 i zarówno państwa jak i linie lotnicze nie powinny się wahać, i w razie potrzeby natychmiast zawiesić połączenia lotnicze nad Ukrainą.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie