Prezes NBP. Prezydent wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję

Biznes
Prezes NBP. Prezydent wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Jego obecna kadencja upływa 21 czerwca 2022 roku

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

 

- Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii - powiedział  Szrot.

 

Obecna kadencja Glapińskiego w roli prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 r.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: NBP. Druga kadencja Glapińskiego? Prezydent wnioskuje

Kadencja prezesa NBP

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może sprawować być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

 

- Uważam, że pan prezes Glapiński dobrze się sprawdził przez pierwszą kadencję, dobrze działał - odpowiedział prezydent Andrzej Duda w grudniu ub.r. w dogrywce Interii po "Gościu Wydarzeń" Polsat News pytany czy Adam Glapiński będzie jego kandydatem na kolejne sześć lat.

 

ZOBACZ: Lex TVN. "Jestem zdumiony". Prezydent o zachowaniu polityków PiS

 

- Pan profesor Adam Glapiński jest bardzo dobrym prezesem NBP. Sytuacja jest bardzo stabilna w okresie kiedy pan prezes sprawuje swoją funkcję. Jest to bardzo dobrze od strony bezpieczeństwa finansowego państwa realizowane zadanie i jeżeli jest głównodowodzący, który bardzo dobrze kieruje sprawami, i bardzo dobrze prowadzi armię, to wydaje mi się, że można prolongować mu zadanie, które zostało mu powierzone - mówił prezydent Duda w "Gościu Wydarzeń" Polsat News już pod koniec kwietnia ub.r. Rynki finansowe odebrały te słowa jako konsekwentną zapowiedź forsowania kandydatury Glapińskiego na kolejną kadencję w roli szefa NBP.

"Morawiecki byłby lepszy"

Do zapowiedzi kolejnej kadencji dla Glapińskiego odniosła się w RMF FM była prezydent Warszawy, która przez 9 lat pełniła funkcję prezes NBP.

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że na początku kadencji Glapińskiego, obdarzyła go pewnym kredytem zaufania, ale ostatecznie - jak podkreśliła - sukcesu nie ma. - Jest na końcu tej kadencji niesamowita wpadka, więc poszukałabym kogoś nowego - przyznała. - Na pewno lepszym prezesem NBP byłby na przykład premier Mateusz Morawiecki - oceniła.

 

prz/PAP/Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie