Donald Tusk: wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście

Polska
Donald Tusk: wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście
PAP/Adam Warżawa
Na zdjęciu Adam Glapiński.

Wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście. Mówiliśmy: róbcie coś, bo ta drożyzna zaczyna być bardzo dotkliwa. To kompletny brak działań, wszystkie prognozy - chybione - ocenił lider PO Donald Tusk działania NBP i jego prezesa Adama Glapińskiego.

- Nie trzeba było być wybitnym ekonomistą; mówiliśmy: "róbcie coś, bo przecież ta drożyzna zaczyna być bardzo dotkliwa, z punktu widzenia codziennego życia". Wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście; nie wiem, czy ktokolwiek w Polsce w tak krótkim czasie, w ostatnich kilkudziesięciu latach, tylko przez swoje błędy i zaniechania tak dużo zabrał Polakom - powiedział Tusk na poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdańsku, pytany o działania NBP i jego prezesa.

 

ZOBACZ: Prezes NBP Adam Glapiński: NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji

 

Dodał, że zaniechania i błędy Glapińskiego oraz "patronat Jarosława Kaczyńskiego" nad nim "kosztują nas miliardy złotych, które wyciekają z kieszeni polskiego podatnika, klienta, każdej polskiej rodziny". - To kompletny brak działań. Wszystkie prognozy - chybione - ocenił Tusk.

 

Odniósł się również do niedawnych wpisów Biura Prasowego NBP na Twitterze. - Narodowy Bank Polski zamienił się też w kabaret, zresztą słaby - powiedział Tusk.

"Kierownik polowania zagrał na trąbce"

W miniony czwartek Biuro Prasowe NBP opublikowało na Twitterze wpis o treści: "Kierownik polowania zagrał na trąbce i ogary poszły w las". W niedzielę z kolei profil opublikował internetową ankietę, w której zapytano: "kto jest »kierownikiem polowania«? Podpowiedź: dał sygnał i uruchomił wielką falę ataków na Narodowy Bank Polski". Do wyboru były cztery odpowiedzi: "Donald", "Colargol", "Maja" i "Gargamel".

 

ZOBACZ: Glapiński: w przyszłym roku inflacja się obniży. Polska wraca na szybką ścieżkę wzrostu

 

Według Tuska, "można by w tej konwencji żartów mówić o dokonaniach pana Glapińskiego i cyrku, jaki się dzieje w NBP, gdyby nie inflacja, która dochody Polaków i powoduje, że najbliższe święta będą bardzo smutne".

 

- Ludzie będą się bali wejść do sklepu, gdy będą robić zakupy przed Wigilią. Tylko za to należałoby zdymisjonować pana Glapińskiego, za wyjątkowo paskudne poczucie humoru w sytuacji, w której odpowiada za nieszczęście milionów, szczególnie najbiedniejszych polskich rodzin - powiedział lider PO.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie