Były poseł PiS Grzegorz J. zatrzymany przez CBA

Polska
Były poseł PiS Grzegorz J. zatrzymany przez CBA
CBA
Były poseł Grzegorz J. zatrzymany przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego posła PiS Grzegorza J. w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych - dowiedziała się PAP. J. był posłem w latach 2005-19.

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował w piątek, że zatrzymania byłego posła dokonali w Rybniku (woj. śląskie) funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA w śledztwie nadzorowanym przez lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. Burmistrz Murowanej Gośliny i sześć innych osób zatrzymani przez CBA

 

- Czynności mają związek z postępowaniem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-18 - przekazał wydział. Śledztwo ponadto dotyczy powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się w zamian za łapówki pośrednictwa w załatwieniu spraw.

Zarzuty dla byłego posła

W prokuraturze Grzegorzowi J. postawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie i przyczynienie się do powołania osób na stanowiska w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

 

ZOBACZ: CBA zatrzymało byłą posłankę Bożenę K. Przeszukano jej mieszkanie

 

J. usłyszał też zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej oraz wywieraniem wpływu na decyzje podejmowane przez dyrektora jednego z przedsiębiorstw państwowych. Prokuratura uważa, że w ten sposób przekroczył uprawnienia do podejmowania interwencji poselskiej w tym przedsiębiorstwie - podał wydział.

 

J. w wyborach w 2005 roku został wybrany na posła z list Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach w 2007 po raz drugi został posłem. W 2013 roku objął mandat poselski w miejsce Bolesława Piechy. W 2015 ponownie został wybrany do Sejmu. W ostatnich wyborach parlamentarnych nie kandydował.

wys/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie