Darmowe testy antygenowe w aptekach. Ministerstwo publikuje mapę

Polska
Darmowe testy antygenowe w aptekach. Ministerstwo publikuje mapę
pacjent.gov.pl
Ministerstwo opublikowało mapę placówek

Od czwartku w kilkudziesięciu aptekach można wykonywać bezpłatne testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2. Badanie wykona farmaceuta, a wynik jest dostępny w kilkanaście minut. Resort zdrowia opublikował na swoich stronach mapę dostępnych punktów wykonujących takie badania.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia w czwartek ruszył program bezpłatnych badań w kierunku COVID-19 przy pomocy testów antygenowych w aptekach.

Bezpłatne testy dla każdego

Badania są bezpłatne, przeprowadza je farmaceuta. Nie ma limitu takich testów, które można przeprowadzić u tej samej osoby. Wyniki są wpisywane do systemu EWP. W przypadku wyniku negatywnego pacjent otrzyma Unijny Certyfikat COVID ważny 48 godzin.

 

Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Jeśli wynik będzie pozytywny pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma z kolei Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o wyzdrowieniu z choroby.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: darmowe leczenie z użyciem robota dla chorych na nowotwór prostaty

 

Resort zdrowia sugeruje, by w sytuacji, gdy wynik testu antygenowego jest ujemny, ale pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, poprosić lekarza o skierowanie na test PCR. Można to zrobić online.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że testy będą w każdej aptece.

 

Później jednak resort doprecyzował, że takie testy będą wykonywać apteki, które dysponują odpowiednią infrastrukturą.

64 punkty testowania na starcie

W dniu rozpoczęcia programu przystąpiły do niego 64 punkty z około 13 tys. aptek w Polsce - poinformowała Interia.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak zakażony koronawirusem. Szef MON w izolacji

 

- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy - przekazał na Twitterze Niedzielski. Jak dodał, kolejne placówki zgłaszają się do systemu.

 

 

Szef resortu zastrzegł jednak, że aptek testujących będzie sukcesywnie przybywać. Na stronach rządowych przygotowano mapę z adresami placówek, w których można wykonać test antygenowy.

 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w obliczu narastającej fali zakażeń zwiększenie możliwości i wydolność systemu testowania są traktowane priorytetowo. - Wprowadzimy możliwość wykonywania testów antygenowych, na które nie potrzeba skierowania, w punktach, gdzie pobierane są wymazy na testy PCR. Zależy nam na poszerzeniu dostępności testowania, bo piąta fala jest momentem, kiedy musimy testować jak najwięcej osób - zapowiedział w rozmowie z Interią Waldemar Kraska.

Stolik zabiegowy i środki ochrony

Apteka, wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy urządzonego, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki).

 

W pomieszczeniu powinna być umywalka z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.

 

ZOBACZ: Czechy. Nauczyciele i uczniowie muszą robić dwa razy w tygodniu testy na COVID-19

 

Konieczny jest termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu i drukarka, miejsce pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne.

 

W Polsce jest ponad 13 tys. aptek.

 

 

Więcej na ten temat w Interii.

hlk/bas/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie