Dania znosi restrykcje covidowe od 1 lutego

Świat
Dania znosi restrykcje covidowe od 1 lutego
PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w środę wieczorem zniesienie od 1 lutego wszystkich obowiązujących w tym kraju restrykcji koronawirusowych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.

- Wierzymy, że przeszliśmy już fazę krytyczną pandemii - podkreśliła Frederiksen.

 

- Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się przełamać związek między rosnącą liczbą zakażeń, a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19 - tłumaczyła decyzję.

 

Jednocześnie od 1 lutego COVID-19 w Danii nie będzie już traktowany jako choroba krytyczna społecznie, czyli zagrażająca społeczeństwu.

 

ZOBACZ: Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Ministerstwo Zdrowia: nie spodziewajmy się wysypu

 

Według ministra zdrowia Magnusa Heunicke, zmniejszenie obciążenia służby zdrowia przy rekordowych wzrostach liczby zakażeń było możliwe dzięki powodzeniu akcji szczepień.

 

Frederiksen dodała, że mimo zniesienia restrykcji, Danię czeka jeszcze trudny okres.

 

- W najbliższym czasie spodziewamy się większej liczby infekcji COVID-19, a z tego powodu będą problemy wynikające z licznych nieobecności - podkreśliła.

Koniec pandemii za kilka tygodni

Rząd Danii zdecydował o zniesieniu restrykcji, polegających m.in. na konieczności okazywania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie oraz noszenia maseczek, po opinii wydanej przez komisję epidemiczną. Jej eksperci zarekomendowali utrzymanie do końca lutego obowiązku negatywnego testu dla podróżnych wjeżdżających do kraju. Na razie nie wiadomo, jaka będzie ostateczna decyzja rządu w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kolejny rekord zachorowań - 164 tys. nowych infekcji koronawirusa

 

Wcześniej Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni. Prognoza opiera się na założeniu, że społeczeństwo uzyska odporność zbiorową, gdy zdecydowana większość ludzi przechoruje COVID-19 lub zostanie zaszczepiona.

 

W mającej 5,8 mln ludności Danii liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 przekracza w ostatnich dniach 40 tys. na dobę. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie