Białoruś. Przy granicy z Polską w Brześciu ulokowano batalion sił powietrznodesantowych Rosji

Świat
Białoruś. Przy granicy z Polską w Brześciu ulokowano batalion sił powietrznodesantowych Rosji
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Rosyjska ciężarówka wojskowa wjeżdża na eszelon kolejowy

W graniczącym z Polską Brześciu na Białorusi ulokowano batalion pojazdów sił powietrznodesantowych Rosji - podała we wtorek śledząca działania rosyjskich sił zbrojnych organizacja Conflict Intelligence Team (CIT).

Analizując zamieszczone w internecie nagrania ruchów rosyjskich wojsk, CIT wskazało, że do Brześcia na Białorusi przerzucono rosyjski batalion pojazdów sił powietrznodesantowych. Miasto znajduje się na granicy z Polską i jest oddalone od północnych granic Ukrainy o 50 km.

 

ZOBACZ: Gen. Ben Hodges: Sama dyplomacja nie wystarczy

 

Zdjęcia białoruskiego ministerstwa obrony narodowej potwierdzają obecność na Białorusi dowódcy 217. Pułku powietrznodesantowego rosyjskiego wojska.

Przemieszczanie wojsk Wschodniego Okręgu Wojskowego

Według śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez rosyjskie Radio Wolna Europa oraz CIT od pierwszych tygodni stycznia Rosja zaczęła przerzucać jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego na zachód kraju. Eksperci zwrócili uwagę na transfer nawet do połowy potencjału bojowego położonego na dalekim wschodzie Rosji okręgu. Część z przemieszczanych wojsk trafiła na Białoruś, lokalizacja pozostałych nie została ujawniona. Z przeprowadzonych przez śledczych rozmów i analizy umieszczanych w mediach społecznościowych postów, zdjęć oraz nagrań wynika, że żołnierze zostali skierowani w rejony graniczące z Ukrainą.

 

ZOBACZ: Holandia. Kraj szykuje się na ekstremalne scenariusze, na wypadek odcięcia gazu przez Rosję

 

- Terytorium Białorusi musi być brane pod uwagę jako potencjalne miejsce, z którego Rosja może rozpocząć agresję na Ukrainę – napisano w oświadczeniu ukraińskiej armii.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie