Nauka zdalna. Minister Przemysław Czarnek o wariantach: decyzja w najbliższych godzinach

Polska
Nauka zdalna. Minister Przemysław Czarnek o wariantach: decyzja w najbliższych godzinach
Barbara Maliszewska/Wikipedia Commons

Jest kilka wariantów postępowań, jeden z nich dotyczy przejścia na naukę zdalną klas od IV wzwyż i punktowo w miastach, gdzie transmisja koronawirusa jest najwyższa - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, decyzja ma zapaść w najbliższych godzinach.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki we wtorek kontynuowane jest spotkanie kierownictwa resortu z kierownictwem Generalnego Inspektoratu Sanitarnego na temat aktualnej sytuacji epidemicznej, w szczególności funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Informację o spotkaniu podał resort edukacji i nauki na Twitterze.

 

 

W spotkaniu uczestniczy główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka. Ze strony MEiN uczestniczą: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceministrowie Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek i Wojciech Murdzek.

 

Rzeczniczka resortu edukacji i nauki Anna Ostrowska przekazała, że podczas poniedziałkowego spotkania kierownictwa MEiN z GIS uzgodniono trzy warianty postępowania, uzależnione od rozwoju sytuacji. Ostrowska poinformowała, że nauka stacjonarna jako priorytet może ulec ograniczeniu, w zależności od decyzji służb sanitarnych, która ma zapaść w najbliższych godzinach.

Kluczowa będzie wydolność służby zdrowia 

Minister Czarnek w porannej rozmowie w TV Republika podkreślił, że pierwszym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przejściu na naukę zdalną będzie wydolność służby zdrowia.

 

- (...) jest jeszcze inny czynnik - obciążenie pracą sanepidu w związku ze zdecydowanie bardziej licznymi przypadkami zakażeń w szkołach, aniżeli było to w trzeciej i czwartej fali koronawirusa - wskazał szef MEiN.

Warianty przejścia na naukę zdalną 

Zaznaczył, że jest kilka wariantów, które są brane pod uwagę, a dotyczą one "pewnego zakresu przejścia na naukę zdalną".

 

- To są warianty, które dotyczą przejścia na naukę zdalną przede wszystkim klas od IV wzwyż i punktowo - w największych miastach, w największych skupiskach, gdzie ta transmisja koronawirusa jest na najwyższym poziomie i generuje największe problemy, jeśli chodzi o działalność służb sanitarnych - powiedział minister.

 

ZOBACZ: "Lex Czarnek" przyjęty przez Sejm. Przemysław Czarnek w "Gościu Wydarzeń", poniedziałek, 24 stycznia

 

- Zatem mówimy o tym, jak ograniczyć ewentualne negatywne konsekwencje tak wielkiej ilości zakażeń w szkołach i w ogóle w Polsce, bo to nie jest kwestia tylko i wyłącznie szkół. Liczba zakażeń w szkołach nie odbiega od zakażeń poza szkołą, niemniej to generuje ogrom pracy służb sanitarnych - dodał Czarnek.

 

Podkreślił, że decyzji w tej sprawie można się spodziewać "w najbliższych godzinach". 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie