Pfizer rozpoczął badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem

Technologie
Pfizer rozpoczął badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem
Flickr/Eelke
W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób

Pfizer ogłosił we wtorek, że rozpoczęto badania kliniczne nad zmienioną formułą szczepionki chroniącej przed wariantem koronawirusa Omikron - informuje serwis informacyjny Axios.

Badania wykazały, że dawki przypominające szczepionki Pfizer-BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest o wiele mniej efektywne.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zakażenie Omikronem przez kichnięcie? Ekspert: nawet po pięciu minutach

 

- Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu Omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu Omikrona i nowych wariantów w przyszłości - skomentowała Kathrin Jansen, kierownik działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: ponad 36 500 zakażeń koronawirusem. Prawie połowa to infekcje wariantem Omikron

 

W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób od 18 do 55 lat podzielonych na trzy grupy.

 

Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw Covid-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem Omikron. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie