Niemcy. Fala ogłoszeń niezaszczepionych pielęgniarek. Media podejrzewają spisek

Świat
Niemcy. Fala ogłoszeń niezaszczepionych pielęgniarek. Media podejrzewają spisek
fernandozhiminaicela / Pixabay, zdj. ilustracyjne
Rzekome niezaszczepione pielęgniarki ogłaszają się w prasie

W kilku niemieckich gazetach codziennych pojawiła się w ostatnich dniach duża liczba ogłoszeń, w których „rzekomo niezaszczepione pielęgniarki” szukają nowej pracy od połowy marca – opisuje portal RND.

W połowie grudnia podjęto decyzję o obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla pracowników ochrony zdrowia i placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych, takich jak przychodnie czy domy opieki. Osoby pracujące z chorymi, seniorami czy niepełnosprawnymi muszą do 15 marca 2022 r. przedstawić w miejscu pracy zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciw Covid-19 lub przebytej infekcji.

Zalew ogłoszeń niezaszczepionych pielęgniarek w Niemczech

W ogólnokrajowych gazetach codziennych można zauważyć liczne ogłoszenia o pracę od rzekomo nieszczepionych pracowników: pielęgniarek i opiekunek. "Zalew takich ogłoszeń o pracę od niezaszczepionych pielęgniarek rodzi pytania, czy nie jest to zaplanowana akcja. Widać bowiem uderzające podobieństwa wśród skumulowanych ogłoszeń" – zastanawia się RND. "To z kolei budzi podejrzenie, że przynajmniej część z anonsów może być fałszywa, lub być częścią skoordynowanej akcji przeciwników szczepień".

 

ZOBACZ: "Jeden z najlepiej poznanych produktów medycznych". Dr Kramarz o szczepionce przeciwko COVID-19

 

We "Fraenkische Tag", dzienniku wydawanym w Bambergu (Bawaria), w sobotę znalazło się ponad 50 ogłoszeń od niezaszczepionych, poszukujących nowych posad. "To nagromadzenie podobnych reklam jest niezwykłe. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to efekt zmowy" – skomentował Gerhard Staudt, szef działu reklam w grupie medialnej Oberfranken.

 

Także nadawca Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) poinformował, że w weekend znalazło się "ponad 100 domniemanych ogłoszeń o pracę w gazecie reklamowej Budziszyna".

 

Andreas Rausch, dziennikarz z RBB, opisał, jak w sobotę próbował skontaktować się z niektórymi ze 126 ogłoszeniodawców. "W trzech czwartych ogłoszeń podane były numery telefonów komórkowych, w niektórych numery stacjonarne, a gdzieniegdzie podano tylko numery ogłoszeń. Wiele z podanych numerów telefonów było niepełnych, bez właściciela, albo nieprawdziwych na pierwszy rzut oka, typu 0160-1234567890. Przy 18 ogłoszeniach nie sposób było dotrzeć do jego nadawcy" – podsumowuje Rausch.

Koronasceptycy wzywają pielęgniarki do ogłaszania się

Jak potwierdza "Fraenkische Tag", na lokalnym czacie grupa koronasceptyków wezwała wprost nieszczepione pielęgniarki do "zalewania" gazety ogłoszeniami o pracę. Nie ma jednak niezbitych dowodów na związek z nagromadzeniem podobnie brzmiących reklam. Gazeta przypuszcza, że jej dział ogłoszeń mógł zamienić się w "pole społeczno-politycznej debaty na temat obowiązkowych szczepień".

 

ZOBACZ: Kraków. Antyszczepionkowcy odmówili pokazania paszportu covidowego. Interweniowała policja

 

"Podobne doniesienia pojawiły się także w innych mediach w ciągu ostatnich kilku dni" – dodaje RND. Faktem jest, że wielu pracowników sektora opieki poszukuje nowego zatrudnienia. Portal pracy Stepstone podaje, że w badaniu przeprowadzonym na przełomie grudnia i stycznia 42 proc. personelu pielęgniarskiego stwierdziło, że szuka nowej pracy.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie