Litwa. Z powodu braku personelu bezobjawowo chorzy na COVID-19 mogą pracować

Świat
Litwa. Z powodu braku personelu bezobjawowo chorzy na COVID-19 mogą pracować
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Zdjęcie ilustracyjne

Na Litwie od poniedziałku z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem i braku pracowników, osoby zatrudnione w kluczowych branżach, które mają bezobjawową formę COVID-19, nie podlegają obowiązkowi izolacji i mogą pracować. Dotyczy to także osób, które miały jedynie kontakt z osobą chorą, ale nie mieszkają z nią.

Taką decyzję litewski rząd podjął, by zapewnić funkcjonowanie najważniejszych branż jak energetyka, transport oraz funkcjonowanie struktur spraw wewnętrznych i związanych z systemami obrony narodowej. Ta zasada dotyczy też większości pracowników służby zdrowia.

Osoby bez objawów mogą pracować

Decyzję o tym, czy osoba mająca bezobjawową formę choroby, bądź która miała kontakt z osobą zainfekowaną, ma pozostać na stanowisku pracy, podejmie pracodawca z uwzględnieniem konieczności zapewnienia funkcjonowania firmy bądź instytucji.

 

Od poniedziałku na Litwie obowiązują też nowe ogólne zasady samoizolacji. Na wzór Danii i Szwecji obowiązek dotyczy tylko osób mieszkających razem z osobą zainfekowaną. Izolacja nie jest wymagana, jeżeli kontakt z osobą chorą miał miejsc w pracy.

 

Minionej doby na Litwie odnotowano 5785 zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 10 osób. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 2437,3.

 

ZOBACZ: Litwa. Posłowie od stycznia będą mogli wejść do Sejmu tylko z paszportem covidowym

 

W ubiegłym tygodniu odnotowano rekordową dobową liczbę zakażeń – 7057. Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji wariantem Omikron przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy przyrost zakażeń będzie wówczas wynosił około 9 tys.

zma/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie