Prof. Włodzimierz Gut: pomimo wzrostu zakażeń ludzie chorują łagodniej

Polska
Prof. Włodzimierz Gut: pomimo wzrostu zakażeń ludzie chorują łagodniej
Polsat News
Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Pomimo wzrostu zakażeń ludzie chorują łagodniej. Rekord zachorowań na COVID-19 nie oznacza jeszcze zagrożenia dla szpitalnictwa w Polsce - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

W sobotę resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 40 876 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej w pandemii. Zmarły 193 osoby z COVID-19.

Prof. Gut: Nic się nie zmieniło w zachowaniu ludzi

Pytany o ten rekord prof. Gut przyznał, że ma on związek z tym, że "nie zmieniło się nic" w zachowaniu ludzi. - Ten rekord może jeszcze wzrosnąć. To jest wypadkowa zachowań ludzkich. Takiego wyniku się nie spodziewałem - powiedział naukowiec.

 

Jednocześnie ocenił, że nawet tak wysoki stopień zakażeń nie stanowi "zagrożenia dla szpitalnictwa". - Mieliśmy zajęte ponad 20 tys. łóżek. W ciągu ostatnich dni, pomimo wzrostu zakażeń była reedukacja zajętych łóżek, czyli ludzie chorują łagodniej, co wynika z tego, że część populacji jest zaszczepiona - powiedział.

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa zakażony koronawirusem. "Nie czuję własnego ciała"

 

Problem - jak wskazał - "był w zgonach, bo osoby niezaszczepione nie chciały szybko iść do lekarza, przez co rosło szerzenie wirusa, ale problem zgonów też się zaczął »prostować«".

 

Pytany o skuteczność wezwań rządu o wprowadzanie pracy zdalnej, prof. Gut ocenił, że "to nie są restrykcje, a odwoływanie się do zdrowego rozsądku". Jednocześnie stwierdził, że sam wolałby bardziej restrykcyjne metody, np. wprowadzenie nakazu szczepień.

Co daje szczepienie?

Profesor jednoczenie uspokaja, że wzrost zakażeń "kiedyś zacznie maleć". W tym kontekście podkreślił wagę dalszych szczepień. - Co daje szczepienie? Przygotowuje organizm do zakażenia i skraca później okres emisji, czasami nawet do zera. Czyli zakażona osoba zakaża znacznie krócej - mówi.

 

Zapytany, czy możliwy jest jeszcze powrót do stanu sprzed pandemii, prof. Gut stwierdził, że należy się przyzwyczaić do stanu obecnego. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie