Lech Wałęsa zakażony koronawirusem. "Nie czuję własnego ciała"

Polska
Lech Wałęsa zakażony koronawirusem. "Nie czuję własnego ciała"
Facebook/Lech Wałęsa

Lecha Wałęsa poinformował, że jest zakażony koronawirusem. "Nie mogę uwierzyć!" - napisał były prezydent, potwierdzając, że przyjął trzy dawki szczepionki. Odpowiedział mu dr Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej. "Wydaje się, że na tę chwilę należy zastosować standardowe leczenie, jak w infekcjach wirusowych dróg oddechowych" - ocenił.

Lech Wałęsa poinformował, że przyjął trzy dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi i trzy razy był testowany. "Nie mogę uwierzyć! (...) Jestem zainfekowany" - napisał były prezydent na Facebooku.  

 

Wałęsa opisał również swoje objawy choroby. "Ból głowy, nie mogę rozgrzać ciała, odczuwam odrywanie ciała od kości. Nie mogę nic poradzić, nie czuję własnego ciała. Co robić" - dodał. 

 

Fiałek: szczepionki świetnie chronią przed ciężkimi powikłaniami choroby

Na wpis byłego prezydenta zareagował reumatolog Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej. "Szczepionki przeciw COVID-19, a już szczególnie przyjęcie cyklu podstawowego wspartego dawką przypominającą, świetnie chronią przed ciężkimi powikłaniami choroby, jak hospitalizacja tudzież zgon" - zapewnił.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: pozorowane działania rządu przekraczają skalę

 

Jak dodał ekspert, "z uwagi na pojawienie się nowego, lepiej transmitującego się oraz uciekającego odpowiedzi odpornościowej wariantu, ochrona przed zachorowaniem istotnie się zmniejsza".
 
"W przypadku opisywanych przez Pana objawów wydaje się, że na tę chwilę należy zastosować standardowe leczenie, jak w infekcjach wirusowych dróg oddechowych: leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe, odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz częste wietrzenie pomieszczenia" - zalecił.

Ponad 36 tys. zakażeń w Polsce

Fiałek przypomniał również, że "wskazana jest również kontrola saturacji przy pomocy domowego pulsoksymetru". W razie pogorszenia stanu, w tym wystąpienia objawów duszności, należy natychmiast zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. W razie potrzeby, służę pomocą. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał.

 

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania wykazały 36 665 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 248 osób z COVID-19. To najwięcej nowych, dziennych zakażeń od początku pandemii w Polsce.

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie