Kraska: Myślę, że jutro przekroczymy barierę 40 tys. nowych przypadków

Polska
Kraska: Myślę, że jutro przekroczymy barierę 40 tys. nowych przypadków
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątkowym wydaniu "Gościa Wydarzeń"

Padł pandemiczny rekord. W Polsce odnotowaliśmy ponad 36 tysięcy zakażeń koronawirusem. Wiadomo, że wiele kolejnych infekcji nie jest zgłaszanych - Polacy leczą się więc na własną rękę. To jednak nie koniec. - Myślę, że jutrzejszy dzień będzie dniem, kiedy przekroczymy kolejną barierę, czyli 40 tys. nowych przypadków - mówił Waldemar Kraska w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w "Gościu Wydarzeń".

- Myślę, że jeżeli chodzi o liczbę zakażeń, na pewno tych nowych przypadków będzie coraz więcej. Jutrzejszy dzień, także myślę, że będzie dniem kiedy przekroczymy kolejną barierę, czyli 40 tys. nowych przypadków. Te wyniki, które spływają w tej chwili, na to wskazują - mówił Waldemar Kraska w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Gość Wydarzeń". 

 

- Najnowsze dane, które mam sprzed godziny, to jest 1548 nowych przypadków (zakażenia Omikronem). To jest 30,5 proc. wszystkich zakażeń, czyli tu widzimy jak Omikron bardzo szybko wypiera poprzedni wariant Delta. Następne tygodnie na pewno będą z takimi dużymi wynikami - dodał wiceminister zdrowia. 

 

- Taka sytuacja jest w krajach Europy Zachodniej. U nas zawsze to jest opóźnione o kilka tygodni, dlatego należało się spodziewać (wzrostu zakażeń) - mówił dalej.

Rząd wprowadza zmiany w walce z pandemią

W piątek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski informowali o zmianach w walce z pandemią. Wśród nowych rozwiązań są: darmowe testy na koronawirusa w aptekach bez skierowania, skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni, zwiększenie bazy łóżek covidowych oraz zalecenie pracy zdalnej.

ZOBACZ: Rada ds. walki z COVID-19 zamiast Rady Medycznej

 

Powstają pytania o skuteczność i sens funkcjonowania kwarantanny, skoro zakażenie COVID-19, szczególnie wariantem Omikron staje się coraz powszechniejsze. - Rzeczywiście są takie głosy ekspertów, ale także z krajów Europy Zachodniej, żeby kwarantannę zupełnie znieść. Na tę chwilę zdecydowaliśmy się, aby ją skrócić. Jaka będzie sytuacja epidemiologiczna, ale także ile osób będzie w kwarantannie. Od tego będą zależały kolejne decyzje. Żadnej nie można wykluczyć - mówił Waldemar Kraska pytany przez Marcina Fijołka. 

 

Wideo: Waldemar Kraska w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

Wiceminister zdrowia odniósł się także do systemy testowania w aptekach. Informacje z wykonanych testów trafią do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski). - Testy antygenowe, które są w aptece, są zdecydowanie bardziej dokładne niż te, które możemy nabyć w supermarkecie czy też innym miejscu. Ten test będziemy wpisywany do systemu. Jeśli będzie wynik dodatni, to wchodzimy w izolację - powiedział Kraska.

Obowiązek badania pacjentów z pozytywnym wynikiem testu

Premier Mateusz Morawiecki podczas swojej konferencji zapowiadał również zmiany w podejściu do leczenia seniorów. - Wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował Morawiecki. Premier dodał, że będzie możliwość zbadania w domu, co ma stanowić duże ułatwienie dla seniorów.

ZOBACZ: Omikron. Dr Rakowski: nikogo nie ominie zakażenie Omikronem

 

- Od momentu kiedy dostajemy dodatni test, kiedy lekarz otrzyma taką informację o pacjencie (...), chcemy aby w ciągu 48 godzin była osobista wizyta lekarza czy to w domu, czy w przychodni - tłumaczył Kraska w Polsat News. - Osoby powyżej 60. roku życia niestety w przypadku zakażenia koronawirusem przechodzą to w sposób bardzo ciężki. Także to jest ta grupa, która niestety przegrywa walkę z COVID-19. Dlatego chcemy, aby badanie nastąpiło bardzo szybko - kontynuował wiceminister. 

Adam Niedzielski: wyniki są bardzo poważne

W czasie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys.". - Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił Niedzielski.

 

- Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia - mówił.

 

Poprzednie odcinki audycji można obejrzeć tutaj.

wka/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie