Media: Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę

Świat
Media: Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę
AP/Associated Press/East News
Ukraiński żołnierz w okopach na linii rozdziału od terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Niemcy nie zezwoliły Estonii na wysłanie pochodzącej z Niemiec artylerii na Ukrainę - podał w piątek dziennik "Wall Street Journal". Chodzi o haubice D-30 wyprodukowane w Związku Sowieckim, a będące wcześniej na wyposażeniu armii NRD.

Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport 122-mm haubic D-30 o zasięgu około 20 km.

 

Sprzęt pierwotnie stacjonował w NRD, a w latach 90. został sprzedany Finlandii, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r. Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni, lecz rząd Niemiec odmówił udzielenia takiej aprobaty.

 

"WSJ" zauważa, że choć Niemcy są jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, również do krajów trzecich takich jak Egipt i Pakistan, Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu.

 

ZOBACZ: Holandia. Dostawy broni na Ukrainę. "Rząd odniesie się życzliwie do tej prośby"

 

O tym mówiła też szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas niedawnej wizyty w Kijowie, powołując się na względy historyczne.

 

Zablokowana przez Niemcy dostawa byłaby już kolejną partią uzbrojenia z Estonii dla Ukrainy. W ostatnich dniach USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych Javelin, zaś Łotwie i Litwie - na eksport pocisków przeciwlotniczych Stinger. Estonia miała przekazać też wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa ukraińskiej armii.

hlk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie