Ukraina. Wywiad wojskowy: wyciek amoniaku w opanowanej przez separatystów części Donbasu

Świat
Ukraina. Wywiad wojskowy: wyciek amoniaku w opanowanej przez separatystów części Donbasu
wikimedia/Vitaly V. Kuzmin
Do przedsiębiorstwa Koncern Stirol dostarczono pojemniki z amoniakiem, z których w związku z naruszeniem hermetyczności ulatniają się do atmosfery trujące substancje

W Gorłówce, na terenie kontrolowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie, trwa wyciek amoniaku, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej - alarmuje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.

Administracja w samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy straciła kontrolę nad dostarczanymi tam substancjami chemicznymi - twierdzą służby specjalne. Ostrzeżono, że zanieczyszczenie chemiczne może doprowadzić do "katastrofy ekologicznej".

 

ZOBACZ: Ukraina. Uzgodniono wzmocnienie przestrzegania rozejmu w Donbasie

 

"Według informacji wywiadu wojskowego Ukrainy 14 stycznia do okupowanej przez rosyjskie wojska Gorłówki do przedsiębiorstwa Koncern Stirol dostarczono pojemniki z amoniakiem, z których w związku z naruszeniem hermetyczności ulatniają się do atmosfery trujące substancje" - poinformował wywiad w komunikacie.

 

ZOBACZ: Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow ostrzega Kijów przed prowokacjami ws. Donbasu

 

"Technologiczna katastrofa może być wykorzystana do oskarżenia Ukrainy o zastosowanie trujących substancji chemicznych i jako powód zwiększenia zbrojnej agresji przeciwko naszemu państwu" - ostrzegają wojskowe służby specjalne.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie