Niemcy. Handel fałszywymi świadectwami szczepień kwitnie

Świat
Niemcy. Handel fałszywymi świadectwami szczepień kwitnie
Flickr/Marco Verch Professional Photographer
Na początku grudnia 2021 r. podczas przeszukania w Kassel skonfiskowano łącznie 800 pustych kart szczepień, naklejek, znaczków i innych akcesoriów, służących do fałszowania zaświadczeń

W całym kraju policja wszczęła ponad 12 tys. postępowań w sprawach dotyczących sfałszowanych dokumentów i zaświadczeń szczepień przeciw COVID-19. Ich liczba rośnie gwałtownie od grudnia. Nie jest znana „ciemna liczba” fałszerstw na tym polu – opisuje w środę „Spiegel”.

Policja w Niemczech odnotowuje gwałtowny wzrost zainteresowania sfałszowanymi zaświadczeniami szczepień i wszczęła w tej sprawie już ponad 12 tys. śledztw – dowiaduje się dpa. Ich liczba gwałtownie wzrosła od grudnia.

Niemcy. Tysiące fałszywych świadectw szczepień

Przoduje pod tym względem Bawaria, której dotyczy ponad 4 tys. spraw i 5,5 tys. zabezpieczonych kart i świadectw szczepień. Druga w kolejności jest Nadrenia Północna-Westfalia z ponad 3,5 tys. postępowań. „Niestety, musimy założyć, że istnieje duża liczba nieujawnionych przypadków” – potwierdzają władze Bawarii.

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakażony koronawirusem

 

„Mimo że pod koniec listopada ustawodawca po raz kolejny zaostrzył i doprecyzował odpowiedzialność karną, najwyraźniej nie zadziałało to odstraszająco na fałszerzy. Wprowadzenie w wielu regionach zasady 3 G (zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani) tylko nasiliło ich działalność” – komentuje „Spiegel”.

 

Śledczy w mediach społecznościowych i komunikatorach, takich jak Telegram, znaleźli oferty, skierowane do osób chętnych, zwykle z kręgów koronasceptyków i przeciwników szczepień, kupna sfałszowanych zaświadczeń, choć „oryginalne dokumenty, w tym rzeczywista ochrona przed szczepieniami, są dostępne za darmo” – podkreśla „Spiegel”.

Handel fałszywymi książeczkami szczepień  

Na początku grudnia 2021 r. podczas przeszukania w Kassel skonfiskowano łącznie 800 pustych kart szczepień, naklejek, znaczków i innych akcesoriów, służących do fałszowania zaświadczeń. W listopadzie podczas przeszukania mieszkania we Frankfurcie nad Menem znaleziono 146 czystych kart szczepień.

 

ZOBACZ: Szwecja. Rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. Ponad 42 tys. w ciągu doby

 

Jak dodaje Spiegel, zdarzały się także fałszerstwa dotyczące nie tylko szczepień przeciwko COVID-19. W październiku śledczy aresztowali podejrzanych o oszustwa w Monachium, którzy mieli wykorzystywać infrastrukturę informatyczną w aptece do generowania sfałszowanych zaświadczeń o szczepieniach – ponad 500 w ciągu zaledwie miesiąca.

Fałszywy pełny pakiet szczepień za 300 euro

Międzynarodowa Książeczka Szczepień WHO (tzw. żółta książeczka) jest łatwa do zmanipulowania, nową można kupić w internecie za kilka euro. „Równie łatwo można zdobyć pieczątki lekarskie. Naklejki z dawką szczepionki i numerem partii są dopiero od niedawna zaopatrzone w znak wodny” – opisuje „Spiegel”.

 

„Pełen pakiet szczepień”, czyli wypełniona książeczka zawierająca kod QR, dostępny u internetowych handlarzy, to koszt 200-300 euro. „Niechętni szczepieniom, zamawiający podróbkę online, nie mają żadnej gwarancji, że fałszywa karta szczepień zostanie faktycznie dostarczona” – podkreśla „Spiegel”. Ponadto w aptekach można teraz zweryfikować w systemie, czy faktyczne miejsce i godzina szczepienia zgadza się z danymi zapisanymi w książeczce szczepień.

nb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie