Tomasz Rzymkowski: nowelizacja Prawa oświatowego nie pogarsza losu nauczycieli w szkole

Polska
Tomasz Rzymkowski: nowelizacja Prawa oświatowego nie pogarsza losu nauczycieli w szkole
Polsat News
Zdaniem MEiN, ustawa nie pogorszy losu nauczycieli w szkołach

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe w żaden sposób nie pogarsza losu nauczycieli w szkole. To upodmiotowienie roli rodziców względem szkoły i zajęć, z którymi dzieci mają do czynienia poza programem nauczania - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24.

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe - zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

 

ZOBACZ: Sprawa małopolskiej kurator oświaty. Adam Niedzielski uważa, że powinna zostać zwolniona

 

- Nowelizacja ustawy to przede wszystkim upodmiotowienie roli rodziców względem szkoły i zajęć, z którymi dzieci mają do czynienia poza programem nauczania. Wszelkie zajęcia dodatkowe, w które cała klasa ma być zaangażowana, o treści tych zajęć, o celu przeprowadzeniu tych zajęć, jak również o podmiocie, który chce te zajęcia przeprowadzić, rodzice powinni być w sposób komplementarny poinformowani i rodzice powinni wyrazić wolę uczestnictwa bądź braku uczestnictwa w tych zajęciach - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 Rzymkowski.

"Ustawa nie pogarsza losu nauczycieli" 

Dopytywany o to, czy MEiN ma sygnały o tym, że - w związku z nowelą - nauczyciele chcą odchodzić masowo ze szkół, Rzymkowski zaprzeczył.

 

- Nie, nie mamy takich sygnałów - tym bardziej, że ta ustawa w żaden sposób nie pogarsza losu nauczycieli w szkole. Ona pogarsza z pewnością sytuację tych organizacji, które dostają ciężkie pieniądze z różnej maści konsorcjów międzynarodowych na bardzo agresywną edukacją seksualną w szkole czy też pogarsza sytuację środowisk politycznych, które w sposób absolutnie przedmiotowy traktują polską młodzież w polskich szkołach - powiedział.

 

ZOBACZ: "Lex Czarnek". Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty

 

- Ja nie widzę, by ta ustawa wzbudzała wśród nauczycieli jakiekolwiek wątpliwości. Mamy do czynienia z masową falsyfikacją rzeczywistości, bo jest przypisywane, że ta ustawa będzie w jakikolwiek sposób narzucać pewne treści w szkole. Ta ustawa nijak traktuje kwestie podstawy programowej, nie odnosi się w ogóle do zakresu przedmiotowego danych zajęć lekcyjnych. Ta ustawa mówi o organizacji pracy szkoły i o uprawnieniach kuratora (…), bo kuratoria nie miały jakichkolwiek instrumentów sprawczych, aby wymusić respektowanie polskiego prawa - podkreślił wiceszef MEiN. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie