Wiceszef MEiN: przygotowujemy pismo w sprawie małopolskiej kurator oświaty

Polska
Wiceszef MEiN: przygotowujemy pismo w sprawie małopolskiej kurator oświaty
Polsat News
Wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski

"Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki" - napisała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Wcześniej nazwała szczepionki "eksperymentem". Zdecydowana reakcja ministra zdrowia i szefa edukacji i nauki sprawia, że dymisja kurator oświaty nie jest wykluczona, co potwierdził Polsat News wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski.

- Przygotowujemy pismo w sprawie małopolskiej kurator oświaty - na razie do małopolskiego wojewody, bo to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań - powiedział w rozmowie z reporterem Polsat News wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski. - Oczywiście w drugim ruchu, taką możliwość ma w ręku minister edukacji i nauki - dodał.

 

- W poniedziałek z pewnością z panem wojewodą małopolskim będę miał okazję rozmawiać i będę chciał szeregu wyjaśnień dotyczących  dotychczasowej akcji szczepień pod auspicjami małopolskiego kuratora oświaty - mówił wiceszef resortu edukacji.  

 

ZOBACZ: Eksperci zapowiadają "przerażającą fazę pandemii" z powodu niewystarczającego wyszczepienia

 

Rzymkowski przypomniał, że resort już jednoznacznie ocenił wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. - Ustami ministra Przemysława Czarnka została skrytykowana. Jako Ministerstwo Edukacji i Nauki od samego początku akcji szczepień wspieramy ją i zachęcamy pracowników oświaty, apelujemy do rodziców, aby szczepili dzieci - podkreślał wiceszef resortu.  

 

Przekonywał, że przedstawiciele resortu "odwołują się do najtwardszej wiedzy medycznej". - Bo szczepienia ratują ludzie życie od ponad 200 lat. I jeżeli ktoś to podważa to bardzo szkodzi całej akcji szczepień. Stąd nasza bardzo ostra reakcja - wyjaśniał Rzymkowski.

"Konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone"

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak pytana w piątek rano w Radiu Zet o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – oceniła. Jak dodała, "konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone".

 

Jej stanowisko spotkało się z krytyką m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

ZOBACZ: Obowiązek szczepień dla uczniów i nauczycieli? Barbara Nowak: To doprowadzi do wojny polsko-polskiej

 

Później Nowak zauważyła: "mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego."

"Każdy człowiek musi mieć prawo do wolnego wyboru"

W piątek wieczorem zapewniała natomiast: - Jestem osobą, która zaszczepiła się w poczuciu odpowiedzialności za tych, z którymi się spotyka. Nie kwestionowałam zasadności szczepień, ale każdy człowiek musi mieć prawo do wolnego wyboru. Poza tym uważam, że aby podjąć jakąkolwiek decyzję co do szczepienia, trzeba mieć wiedzę.

 

- Cały czas uważam, że przymusu szczepień być nie może, bo są różne sytuacje, a człowiek, który podejmuje decyzję o szczepieniu musi być przekonany, że to dla jego dobra - mówiła Barbara Nowak.

 

- Słowa "eksperyment" użyłam w znaczeniu takim, że jest to wprowadzenie nowego sposobu leczenia w celu profilaktycznym oraz w celu osiągnięcia korzyści dla zdrowia człowieka, których wyniki muszą być zweryfikowane badaniami - tłumaczyła kurator. 

Beata Mazurek do Czarnka: miej odwagę udzielić odpowiedzi? 

Do zapowiedzianej dymisji ambasadora RP w Pradze nawiązała Beata Mazurek, wzywając ministra edukacji do działania. Opublikowała na swoim Twitterze post, w którym napisała: "Hej Czarnek, Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi?"

 

 

grz/Polsatnews.pl/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie