Gdula: Banaś działa w interesie publicznym, nawet jeśli "ma coś za uszami"

Polska
Gdula: Banaś działa w interesie publicznym, nawet jeśli "ma coś za uszami"
Polsat News
Maciej Gdula i Bartosz Kownacki w "Gościu Wydarzeń".

- Chciałbym uniknąć jednej sytuacji: że politycy są immunizowani. W demokracji każdy jest równy. Instytucje mają prawo do użycia narzędzia do sprawdzenia, czy nie zostało popełnione przestępstwo - powiedział w nawiązaniu do sprawy Pegasusa Bartosz Kownacki z PiS w programie "Gość Wydarzeń".

Maciej Gdula na pytanie dziennikarza o przebieg obrad komisji senackiej dotyczącej sprawy Pegasusa, odpowiedział: Rozmawiamy o Pegasusie, bo sprawa jest poważna. Wolałbym jednak, żeby to była sejmowa komisja śledcza.

Gdula: Pegasus to temat, który interesuje Polaków

- To jest temat, którym Polacy się interesują. Polacy powinni mieć pewność, że nie doszło do nadużyć - dodał Gdula. "Czyli pan nie jest przekonany, że na pewno doszło do nadużyć?" - spytał posła Nowej Lewicy Bogdan Rymanowski. Polityk odpowiedział, że nie ma wglądu w dokumentację, która by to potwierdzała, dlatego "apelowałby do PiS, żeby się zgodzili na tę komisję śledczą". 

 

- Zgodnie z moją wiedzą mam wątpliwości, czy jest wszystko OK, ale żeby te wątpliwości potwierdzić, musiałbym zobaczyć dokumenty, przesłuchać świadków, itd. Tego na razie nie mamy - powiedział Gdula. Dodał, że "jeżeli jest tak jak mówią przedstawiciele rządu i wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, to pokażmy to Polakom".

 

ZOBACZ: Inwigilacja Pegasusem senatora Krysztofa Brejzy. Prokuratura wszczęła postępowanie

 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki, odnosząc się do tej wypowiedzi, zaznaczył że "służby specjalne dysponują określonymi narzędziami", a Pegasus "służy do walki z przestępczością".

 

- Chciałbym uniknąć jednej sytuacji: że politycy są immunizowani. W demokracji każdy jest równy. Instytucje mają prawo do użycia narzędzia do sprawdzenia, czy nie zostało popełnione przestępstwo - zaznaczył Kownacki w programie "Gość Wydarzeń".

Senacka komisja ds. inwigilacji 

- Na jakim etapie jest rozgrywka między PiS-em a Marianem Banasiem? - spytał posła Nowej Lewicy Bogdan Rymanowski w nawiązaniu do ostatnich wypowiedzi prezesa NIK. - Na pewno nikt nie chce odpuścić - stwierdził Gdula. Dodał, że "dzisiaj Banaś działa w interesie publicznym, nawet jeśli 'ma coś za uszami'. Trzeba docenić, że Najwyższa Izba Kontroli jest dzisiaj jedyną instytucją, która może kontrolować rząd".

 

WIDEO, "Gość Wydarzeń": 

 

 

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, podczas posiedzenia senackiej komisji poinformował, że podjął decyzję o "niezwłocznym wszczęciu pilnej kontroli doraźnej NIK w zakresie nadzoru państwa nad służbami specjalnymi". Dodał, że zeznania w tej sprawie powinien złożyć prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

ZOBACZ: Prezes NIK Marian Banaś: tak, padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji

 

Bartosz Kownacki zgodził się z politykiem Nowej Lewicy, że działanie Banasia "to rozgrywka prezesa NIK", który "rzeczywiście jest dzisiaj w konflikcie z partią rządzącą".

 

- Kiedy prezes NIK dostał takie narzędzie i stał się zapleczem politycznym opozycji, to tego narzędzia używa. Ma do tego prawo. Najwyższa Izba Kontroli to instytucja potrzebna, ale czytałem szereg prac NIK i niestety to nie ma nic wspólnego z merytorycznym badaniem. Urzędnicy często odbiegają od tego, czego my byśmy - jako obywatele - od nich oczekiwali - dodał poseł PiS.

Gdula o "problemie z Tuskiem"

Dziennikarz w "Gościu Wydarzeń" wspomniał także o pomyśle posła Nowej Lewicy, który zakłada rozłam opozycji na "dwa bloki": osobno Platforma, a Nowa Lewica, Polska 2050 i PSL razem. - Czy o takie podejście i niedostosowanie się Donaldowi Tuskowi chodzi? - dopytywał Bpgdan Rymanowski.


- Mnie bardziej chodziło o to, żebyśmy jako opozycja usiedli przy stole i porozmawiali o tym, czym się różnimy i jaki możemy mieć wspólny plan na Polskę. To jest dzisiaj rzeczywiście problem. Badania pokazują, że tylko około 25 proc. Polaków jest przekonanych, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy.

 

ZOBACZ: Tusk: zamierzam pokonać PiS razem ze wszystkimi, którzy podzielają demokratyczny zestaw wartości

 

Gdula ocenił także politykę Donalda Tuska. - Problem z Tuskiem polega na tym, że Tusk chce przewodzić opozycji. Trochę prowadzi politykę na zasadzie: kto ma największy rozmiar buta w pokoju". Moim zdaniem to nie buduje zaufania i nie buduje współpracy - stwierdził. 

 

Poseł PiS zapytany o zdanie w tej kwestii, odpowiedział: "sądzę, że ten pomysł, ograniczenie Platformy Obywatelskiej, w dłuższej perspektywie rzeczywiście byłby dla nas groźniejszy".

 

nb/pdb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie