Sytuacja na granicy. Białorusini zniszczyli swoje godło, potem oskarżyli Polaków o jego zniszczenie

Polska
Sytuacja na granicy. Białorusini zniszczyli swoje godło, potem oskarżyli Polaków o jego zniszczenie
Polsat News
Polska strona zaproponowała spotkanie w celu wyjaśnienia tej sprawy

Białoruskie służby zarzuciły polskiej stronie zniszczenie godła na słupach granicznych. Wcześniej polscy pogranicznicy zaobserwowali, jak Białorusini demontowali tarcze ze swoim godłem państwowym.

- Wczoraj polskie patrole na odcinku Placówki Straży Granicznej w Płaskiej zauważyły nietypowe zachowanie białoruskich służb. Ok. godziny 9 białoruscy żołnierze zdjęli z jednego ze swoich słupów granicznych tarczę z wizerunkiem godła państwowego i oddalili się z nią w głąb terytorium Białorusi. Po kilku godzinach Białorusini wrócili i zaczęli fotografować miejsce zdarzenia – relacjonuje rzecznik SG por. Anna Michalska.

 

- Po południu – kontynuuje rzecznik - białoruskie służby graniczne zgłosiły do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, że godło na ich znaku zostało uszkodzone.

 

ZOBACZ: Sytuacja na granicy. 50 osób próbowało nielegalnie dostać się do Polski

 

Polska strona zaproponowała spotkanie w tej sprawie w celu wyjaśnienia zdarzenia.

 

- Białorusini odmówili, a wieczorem w mediach ukazał się komunikat informujący o uszkodzeniu białoruskiego znaku granicznego przez polską stronę – podkreśla Michalska.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: służby białoruskie rzucały w nas czym się dało

 

Polskie służby zauważyły również, że od kilku dni brakuje również białoruskich tarcz z godłem państwowym na trzech znakach granicznych na odcinku Placówki SG w Białowieży.

 

"Powyższe zdarzenia po raz kolejny pokazują, że wyobraźnia białoruskich służby nie ma żadnych granic w kwestii wymyślania prowokacji, które mają zaognić napięcie na granicy" – ocenia rzecznik SG. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie