Kraska: telefon zaufania dla dzieci i młodzieży będzie działał przy Rzeczniku Praw Dziecka

Polska
Kraska: telefon zaufania dla dzieci i młodzieży będzie działał przy Rzeczniku Praw Dziecka
Dariusz Sankowski/Pixabay
Rzecznik Praw Dziecka zawarł w zeszłym roku z Ministerstwem Zdrowia porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia działalności Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800-12-12-12

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży będzie działał przy Rzeczniku Praw Dziecka. Myślę, że to jest instytucja, która powinna się tym zajmować – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister Waldemar Kraska był pytany we wtorek w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski o kwestię finansowania telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie przez rząd telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży zaapelowała prezeska fundacji Monika Sajkowska.

"Dowiedzieliśmy się, że nie możemy liczyć na wsparcie państwa"

Wskazała, że w pierwszych latach działania telefonu fundusze państwowe "stanowiły solidną bazę umożliwiającą jego stabilne funkcjonowanie". - Współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach poziom współfinansowania państwowego nie przekraczał 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa - przekazała prezeska fundacji.

 

ZOBACZ: Mobbing w Senacie. Informacje Interii: Tomasz Grodzki doskonale wiedział zachowaniu Anny Godzwon

 

Kraska powiedział we wtorek, że telefon zaufania dla dzieci i młodzieży będzie w tej chwili działał przy Rzeczniku Praw Dziecka. - Myślę, że to jest ta instytucja, która powinna się (tym) zajmować i zajmuje - ocenił.

Telefon przy Rzeczniku Praw Dziecka

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia rekomendowało, żeby telefon zaufania funkcjonował przy RPD. - Myślę, że to dobre miejsce, wielokrotnie o tym rozmawiałem z rzecznikiem praw dziecka - podkreślił Kraska.

 

Rzecznik Praw Dziecka zawarł w zeszłym roku z Ministerstwem Zdrowia porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia działalności Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800-12-12-12.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki liderem rankingu zaufania. Dalej Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda

 

Biuro Rzecznika Praw Dziecka nie przejmuje telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116-111. Linia 116-111 jest niezależnym telefonem zaufania, prowadzonym przez Fundację. Telefony zaufania – 800-12-12-12, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka, i 116-111, prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – działają od kilkunastu lat i udzielają profesjonalnej pomocy dzieciom i młodzieży.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie