Niemcy. Żołnierze, którzy odmówili szczepienia przeciwko COVID-19, mogą zostać zwolnieni ze służby

Świat
Niemcy. Żołnierze, którzy odmówili szczepienia przeciwko COVID-19, mogą zostać zwolnieni ze służby
Flickr/U.S. Army Europe
Niemcy. Żołnierzom, którzy się nie zaszczepili grozi zwolnienie

Wobec kilkudziesięciu żołnierzy Bundeswehry wszczęto postępowania dyscyplinarne w związku z naruszeniem obowiązku szczepień przeciw COVID-19; od końca listopada odmowa szczepienia jest traktowana jak odmowa wykonania rozkazu - wynika z informacji tygodnika "Spiegel".

Według wewnętrznego oświadczenia ministerstwa obrony Niemiec obecnie toczy się od 50 do 60 spraw przeciwko żołnierzom, którzy stanowczo odmówili szczepienia - podaje tygodnik.

 

ZOBACZ: Niezaszczepieni Niemcy oszukują przy przyjęciach na OIOM, że przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19

 

Po pierwszym rozkazie przełożonego odmowa jest formalnie uznawana za niepodporządkowanie się rozkazowi i stanowi wykroczenie służbowe. Jeśli żołnierz pozostaje oporny, to według wewnętrznej "rekomendacji działania dla przełożonych dyscyplinarnych" jest to "przestępstwo wojskowe, które jest przekazywane do właściwej prokuratury". W zasadzie jest to równoznaczne ze zwolnieniem z wojska - zauważa "Spiegel".

Niektórzy żołnierze widziani na protestach

W ostatnich tygodniach na pierwsze strony gazet trafiło kilku wojskowych odmawiających szczepień - przypomina gazeta. Pewien starszy sierżant groził nawet brutalnymi działaniami w proteście przeciwko obowiązkowym szczepieniom. On i inni żołnierze pojawiali się również na demonstracjach koronasceptyków. Minister obrony Christine Lambrecht skrytykowała odmawiających szczepień żołnierzy jako niekoleżeńskich i zapowiedziała zdecydowane działania przeciwko nim.

 

ZOBACZ: Albert Bourl prezes Pfizera: koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie, trudno się go pozbyć

 

Bundeswehra ogłosiła, że średnio 94 procent żołnierzy jest uodpornionych na koronawirusa - dzięki szczepieniom lub po wyzdrowieniu z infekcji.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie