Niezaszczepieni Niemcy oszukują przy przyjęciach na OIOM, że przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19

Świat
Niezaszczepieni Niemcy oszukują przy przyjęciach na OIOM, że przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Pacjenci często przy przyjmowaniu na oddział twierdzili, że zostali zaszczepieni, co później przy dokładniejszej weryfikacji okazywało się nieprawdą

Spośród 49 pacjentów na oddziale intensywnej terapii Covid-19 w hamburskich klinikach Asklepios aż 32 nie miało ochrony w postaci szczepień. Podczas przyjęć na oddział informacje udzielane przez pacjentów na temat ich statusu szczepień często okazywały się nieprawdziwe – informuje w czwartek „Die Welt”.

Jak potwierdza rzecznik prasowy szpitala w Hamburgu, "czasami nawet dwie trzecie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest niezaszczepionych, mimo że ich udział w populacji Hamburga wynosi poniżej 9 procent".

 

ZOBACZ: Włochy. Immunolog: nie ma sensu podawanie czwartej dawki tej samej szczepionki

 

Rzecznik potwierdził, że pacjenci często przy przyjmowaniu na oddział twierdzili, że zostali zaszczepieni, co później przy dokładniejszej weryfikacji okazywało się nieprawdą.

 

- To może być niebezpieczne, ponieważ ważne jest, aby lekarze prowadzący leczenie znali dokładny stan szczepień pacjenta, aby zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę – dodaje rzecznik.

 

ZOBACZ: Kanada. Są pierwsze efekty zapowiedzianych kar dla niezaszczepionych w Quebecu

 

Na podobne zjawisko wskazywał już w listopadzie Stefan Kluge, szef oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim Hamburg-Eppendorf (UKE), wskazując, że „90 procent naszych pacjentów OIOM nie jest zaszczepionych, mimo że występują u nich prawie wszystkie czynniki wysokiego ryzyka, takie jak starszy wiek, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca”.

Oficjalne dane z niemieckiego OIOM-u

Zgodnie z przedstawionymi danymi wśród prawie 9000 pacjentów oddziałów intensywnej terapii, u których stan szczepień był znany, 62 proc. było niezaszczepionych. 10 proc. miało niepełną ochronę immunologiczną (to ozdrowieńcy, którzy nie byli szczepieni lub byli częściowo zaszczepieni), 28 procent miało pełną podstawową immunizację lub szczepienie przypominające, przy czym odsetek pacjentów ze szczepieniem przypominającym wynosił około 5,8 proc. Ankieta objęła okres od 14 grudnia 2021 do 12 stycznia 2022.

 

We wspólnym komunikacie prasowym RKI i DIVI zaznaczają, że dane z rejestrów w tej formie nie nadają się do oceny skuteczności szczepień. W tym celu "należałoby wyżej wymienione dane zestawić m.in. z rozwojem ogólnego wyszczepienia populacji" - wskazano. Od połowy grudnia 2021 r. status szczepienia jest odnotowywany w rejestrze intensywnej terapii. Dane są zbierane anonimowo każdego dnia od nowo przyjętych pacjentów intensywnej terapii.

 

Dziennik "Die Welt" zwrócił w czwartek uwagę, że przy przyjmowaniu na oddział pacjenci często twierdzą, że zostali zaszczepieni, co później przy dokładniejszej weryfikacji okazuje się nieprawdą. W Niemczech 72,3 proc. populacji otrzymało do czwartku pełne podstawowe szczepienie przeciw Covid-19.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie