Niemcy. 13-latka odmawiała wejścia do szkoły z obawy przed koronawirusem

Świat
Niemcy. 13-latka odmawiała wejścia do szkoły z obawy przed koronawirusem
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/Elchinator
Yasmin jest zdania, że "wszyscy uczniowie i nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi"

W Niemczech 13-letnia uczennica przez kilka dni odmawiała wejścia do budynku szkoły, ponieważ obawiała się zakażenia koronawirusem. Chciała uczestniczyć w lekcjach online, siedząc na szkolnym dziedzińcu. Poparła ją dyrektor szkoły, a sprawą zajął się urząd ds. młodzieży – informuje „Die Welt”.

Od wtorku do czwartku Yasmin T., uczennica siódmej klasy, siedziała sama na podwórku przed szkołą im. Heinricha Heinego w Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia). Jej klasa w tym czasie odbywała zajęcia w szkole. Dziewczynka chciała uczestniczyć w lekcjach zdalnie z obawy przed COVID-19.

 

ZOBACZ: Włochy. Minister oświaty: szkoły zostały otwarte i nie doszło do katastrofy

 

"Yasmin jest pacjentką podwyższonego ryzyka z uwagi na przebyte choroby" - podkreśla „Die Welt”. "Została zaszczepiona trzy razy, nosi maskę FFP2 nawet, gdy przebywa sama na podwórku".

"Wszyscy uczniowie i nauczyciele powinni zostać zaszczepieni"

- Przestrzegam wszystkich zasad higieny. Jest wiele dzieci takich, jak ja. Ale są też tacy, którzy nie są zaszczepieni i nie przestrzegają zasad. Nie mogę przebywać z nimi w jednym pomieszczeniu – powiedziała nastolatka na łamach „Westfalenpost”.

 

Yasmin jest zdania, że "wszyscy uczniowie i nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi". Uważa, że obowiązujące w większości miejsc publicznych w Niemczech restrykcje dla niezaszczepionych powinny dotyczyć także szkół. - Wielu młodych ludzi ciężko pracowało w czasie pandemii, i to bez narzekania. Teraz jednak jesteśmy ciągnięci do szkoły jak baranki na rzeź, abyśmy wszyscy mogli zostać tam zarażeni – podkreśliła Yasmin.

 

ZOBACZ: Niemcy. W ciągu kilku dni wariant koronawirusa Omikron całkowicie wyprze wariant Delta

 

Protest uczennicy poparła dyrektor szkoły Corinna Osman, zapewniając jej biurko, krzesło i laptop. - Nie chcemy zmuszać jej do wchodzenia do szkoły, jeśli boi się infekcji. Nie mogę zagwarantować jej, że się nie zarazi – powiedziała Osman. - Yasmin chciała wskazać na problem i myślę, że stało się dobrze. Nie jest już dzieckiem, lecz myślącą młodą osobą. Chce walczyć - dodała.

 

W sprawę "odizolowanej od kolegów z klasy" nastolatki zaangażował się urząd ds. opieki nad młodzieżą w Hagen. „Protest wynika może z dobrych intencji, ale dotyczy jednak 13-letniego dziecka, które siedzi na dworze przy niepogodzie i nie uczestniczy w lekcjach w pełni” – powiedział Reinhard Goldbach, dyrektor miejskiego wydziału ds. młodzieży i spraw społecznych. Dodał, że urząd jest w kontakcie z rodziną nastolatki, która jest „chętna do współpracy”.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Nowe restrykcje, a wśród nich skrócenie kwarantanny

 

W czwartek udało się uzyskać kompromis: 13-latka będzie brać udział w zajęciach online w osobnym pomieszczeniu, znajdującym się budynku szkolnym.

 

- Rozumiemy obawy dziecka – podkreślił Christoph Soebbeler, rzecznik władz Arnsberg odpowiedzialny za nadzór nad oświatą. Dodał, że prawo do edukacji szkolnej musi być realizowane w sposób „rozsądny i odpowiedni” także w czasie pandemii.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie