Asteroida o kilometrowej średnicy we wtorek minie ziemię

Technologie
Asteroida o kilometrowej średnicy we wtorek minie ziemię
Zdj. ilustracyjne/NASA Goddard Space
Asteroida minie Ziemię o prawie 2 mln km

Planetoida (asteroida) o średnicy około jednego kilometra przeleci w pobliżu Ziemi 18 stycznia – informacje na jej temat można znaleźć w serwisie CNEOS, który jest poświęcony przelotom planetoid bliskich Ziemi, a prowadzony przez NASA.

Obiekt nosi oznaczenie (7482) 1994 PC1 – liczba w nawiasie to numer katalogowy planetoidy, a dalsza część to tymczasowe oznaczenie nadane, gdy ją odkryto. Asteroidę odkrył astronom Robert McNaught prowadząc obserwacje w Siding Spring Observatory w Australii. Było to 9 sierpnia 1994 roku. Potem w archiwalnych danych znaleziono jej obserwacje z wcześniejszych lat, najstarsze z 1974 roku.

 

Planetoida ma bardzo dobrze wyznaczoną orbitę, była nawet w 1997 roku obserwowana radarem Goldstone, a jej obecne zbliżenie do Ziemi jest monitorowane na bieżąco od sierpnia 2021 roku.

 

ZOBACZ: Madagaskar. Katastrofa statku, nie żyją 64 osoby. Rozbił się samolot ratunkowy

 

Asteroida zbliży się do naszej planety 18 stycznia 2022 r. o godz. 22:51 polskiego czasu. Najmniejszy dystans wyniesie 1,98 mln kilometrów. Z obliczeń wiadomo, iż w ostatnim okresie jej najbliższy przelot koło Ziemi miał miejsce w 1933 roku w odległości 1,13 mln km, a w roku 2105 nastąpi to w odległości 2,33 mln km. To wszystko są bezpieczne odległości i nie grozi nam zderzenie z (7482) 1994 PC1. Dla porównania, dystans Ziemia-Księżyc to około 384 tysiące kilometrów, czyli planetoida minie Ziemię w odległości ponad pięć razy większej.

"Potencjalnie niebezpieczna planetoida"

Planetoida (7482) 1994 PC1 ma średnicę 1,052 km, znaną z dokładnością do 0,303 km. Jest to więc dość spora skała, znacznie większa niż te, które zwykle mijają Ziemie (prawie codziennie znanych jest po kilka przelotów obiektów o wielkościach kilkudziesięciu metrów w większym lub mniejszych odległościach od Ziemi). Obiekt należy do grupy nazywanej "potencjalnie niebezpiecznymi planetoidami" (ang. Potentially Hazardous Asteroids).

 

ZOBACZ: Gigantyczna asteroida w przyszłym tygodniu przemknie obok Ziemi

 

Obiekt ten można obserwować przez amatorskie teleskopy, ale pełnia Księżyca znacząco to utrudni. Natomiast NASA proponuje wszystkim chętnym prześledzenie przelotu planetoidy przy pomocy specjalnej strony internetowej, która pokazuje aktualną sytuację w Układzie Słonecznym dla ciekawszych planetoid

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie