Koronawirus w Niemczech. Nowe restrykcje, a wśród nich skrócenie kwarantanny

Świat
Koronawirus w Niemczech. Nowe restrykcje, a wśród nich skrócenie kwarantanny
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Niemcy przewidują, że nadchodzi koniec pandemii

Po Bundestagu także Bundesrat w piątek na specjalnym posiedzeniu zatwierdził nowe zasady epidemiczne, warunkowo skracając czas kwarantanny i izolacji z 10 do siedmiu dni. Ma to zapobiec wyłączeniu z pracy zbyt wielu pracowników szpitali i innej infrastruktury krytycznej - informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Na skrócenie kwarantanny i izolacji już tydzień temu zgodziły się rząd federalny i rządy krajów w związku z wysoce zakaźnym, dominującym już w wielu regionach kraju wariantem Omikron koronawirusa.

 

Nowe przepisy przewidują, że zakażone osoby mogą zostać zwolnione z izolacji już po siedmiu dniach, jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR. Dodatkowe wymagania dotyczyć będą grupy pracowników szpitali i domów opieki: aby móc opuścić izolację po siedmiu dniach, muszą przedstawić test PCR i wcześniej nie wykazywać żadnych objawów infekcji przez co najmniej 48 godzin.

 

ZOBACZ: "Autorytetem tej władzy są antyszczepionkowcy". Komentarze po rezygnacjach w Radzie Medycznej

 

W przypadku wszystkich zakażonych obowiązuje zasada, że bez negatywnego testu izolacja trwa całe 10 dni.

 

Dzieci i młodzież z otoczenia osób zainfekowanych mogą zakończyć kwarantannę już po pięciu dniach, jeśli wykażą negatywny wynik PCR lub szybkiego testu.

"Nadchodzi koniec pandemii"

Osoby, które otrzymały już dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19, a także te, które są zaszczepione dwiema dawkami lub niedawno wyzdrowiały, nie muszą przechodzić kwarantanny, przy czym od podania drugiej dawki lub ozdrowienia nie może minąć więcej niż trzy miesiące.

 

- Staraliśmy się maksymalnie skrócić okres kwarantanny - powiedział federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) w Bundesracie.

 

ZOBACZ: Niemcy. W ciągu kilku dni wariant koronawirusa Omikron całkowicie wyprze wariant Delta

 

- Chcemy, aby kwarantanna była jak najkrótsza, zwłaszcza dla pracowników medycznych. Nie należy przy tym lekceważyć Omikronu - zaznaczył.

 

Jak dodał, widzi już "nadchodzący koniec pandemii". - W Niemczech może to się stać jeszcze w tym roku. Teraz trzeba skorzystać z tej możliwości - podkreślił.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie