Ceny nowych samochodów w górę, wyprzedaży roczników nie będzie

Moto
Ceny nowych samochodów w górę, wyprzedaży roczników nie będzie
pxhere/zdj. ilustracyjne
Według eksperta drugą przyczyną braku wyprzedaży rocznika jest zmiana polityki cenowej producentów

W 2022 roku zamiast zwyczajowej wyprzedaży rocznika, czekają nas dalsze podwyżki cen samochodów - średnio o 15-20 proc. rok do roku - prognozuje wiceprezes Carsmile Michał Knitter. Zdaniem eksperta, co najmniej do końca 2022 roku potrwają ograniczenia w produkcji samochodów.

Jak wskazał Knitter nie będzie zwyczajowej "wyprzedaży rocznika" i dotyczy to wszystkich segmentów rynku. - Place dealerskie są puste i nie ma czego wyprzedawać - powiedział. Wyjaśnił, że ta sytuacja jest efektem opóźnień w produkcji samochodów, które dotykają odbiorców aut na całym świecie.

Rabatów nie będzie

Według eksperta drugą przyczyną braku wyprzedaży rocznika jest zmiana polityki cenowej producentów. - W ramach wyprzedaży rocznika, dealerzy oferowali w minionych latach rabaty sięgające nawet 20-25 proc. ceny wyjściowej pojazdu. Dziś sprzedawcy albo w ogóle nie udzielają rabatów, albo są one minimalne - wskazał.

 

Knitter zwrócił uwagę, że dla klientów cena nie jest już najważniejszym kryterium wyboru samochodu. - Ważniejszy jest dziś, czas oczekiwania na auto - zaznaczył.

 

Dodał, że w mediach pojawiają się reklamy marek motoryzacyjnych zachęcające do udziału w rzekomej wyprzedaży rocznika, choć nie ma ich wprawdzie tak dużo, jak w poprzednich latach.

 

ZOBACZ: Świętokrzyskie. 41-latka piła alkohol prowadząc samochód. Zostanie postawiona przed sądem

 

- Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to jedynie zabieg marketingowy z wykorzystaniem chwytliwego hasła "wyprzedaż rocznika", który de facto jest ofertą zamówienia nowego auta, na które - biorąc pod uwagę uśredniony czas realizacji zamówień - trzeba będzie poczekać ok. pół roku - wyjaśnił.

 

Jak zaznaczył, w 2022 roku samochody podrożeją. "Spodziewam się wzrostu średnio o ok. 15-20 proc. w ciągu 12 miesięcy oraz utrzymania ograniczeń w produkcji, która potrwa przynajmniej do końca 2022 roku" - szacuje ekspert. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie