Kongres Zielonych. Ustępują współprzewodniczący: Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski

Polska
Kongres Zielonych. Ustępują współprzewodniczący: Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski
Twitter/Zieloni
Małgorzata Tracz z Zielonych

W najbliższych latach trzeba powtórzyć projekt Koalicji Europejskiej, bo aby odsunąć od władzy Zjednoczoną Prawicę nie można zostawić nawet procenta głosów pod progiem - mówiła na kongresie Zielonych ustępująca współprzewodnicząca partii Małgorzata Tracz.

W Warszawie w sobotę i w niedzielę odbywa się XV kongres Partii Zieloni. Na kongresie ustępują ze stanowisk obecni współprzewodniczący Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski. O ich funkcje ubiega się sześć osób: Krystyna Boczkowska, Karina Kozłowska, Urszula Zielińska, Tomasz Korzan, Marek Kossakowski i Przemysław Słowik.

 

ZOBACZ: Alkohol na kongresie PSL. Kosiniak-Kamysz: nie budzi zgorszenia, jeżeli ktoś w kuluarach wypił piwo

 

W swoim podsumowującym kadencję wystąpieniu Małgorzata Tracz przypominała, że prezentowany na kongresie program Zielonych - Zielony Plan Odbudowy - jest podzielony na trzy filary - gospodarka, społeczeństwo i transformacja energetyczna. - Ten plan będziemy wprowadzać stopniowo, a nie szokowo, z dnia na dzień, jak PiS-owski nieład - zapowiedziała.

 

Działania Zielonych w parlamencie

Tracz przypomniała też, że od ostatniego kongresu w 2020 roku partia aktywnie działała w parlamencie, angażowała się w kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego. - Ten wysiłek pokazał, że jesteśmy zawsze tam gdzie trzeba, że na Zielonych można liczyć - przekonywała.

 

 

 

- Za dwa lata będziemy gotowi, by prowadzić kampanie parlamentarną, która odsunie zdeprawowaną Zjednoczoną Prawicę od władzy - powiedziała.

 

ZOBACZ: Zieloni muszą znaleźć nowego lidera. Małgorzata Tracz rezygnuje

 

Tracz zauważyła, że w ostatnich dwóch latach Zieloni aktywnie brali też udział w strajkach kobiet, w demonstracjach w obronie wolnych mediów, a także angażowali się w pomoc podczas kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.

 

Zaznaczyła, że odchodzi ze stanowiska współprzewodniczącej po 7 latach. "To było dzięki wam wspaniałe, ale politycznie ciężkie 7 lat" - oceniła.

Tracz: te 180 tys. głosów było niezwykle istotnych

Podkreśliła, że odkąd została współprzewodniczącą w 2015 roku, po starcie na listach z Lewicą, Zieloni po raz pierwszy uzyskali subwencje, która dała możliwość działania.

 

W 2018 roku Zieloni wystartowali samodzielnie w wyborach samorządowych, co się udało, choć wiele osób nie wierzyło w sukces. - Te 180 tysięcy głosów w wyborach było niezwykle istotnych, bo byliśmy jedną z pięciu partii Koalicji Europejskiej - mówiła.

 

ZOBACZ: Spurek: Zieloni powinni wyjść z Koalicji Obywatelskiej

 

Zaznaczyła, że projekt KE, dziś krytykowany przez niektórych, wyprzedzał swój czas. "W najbliższych latach ten projekt trzeba będzie powtórzyć, bo nie możemy zostawić nawet procenta głosów pod progiem" - podkreśliła Tracz.

 

Przyznała też, że dzięki trudnej decyzji o wejściu do Koalicji Obywatelskiej Zieloni w 2019 roku uzyskali po raz pierwszy reprezentację parlamentarną.

 

 

Tracz podkreślała też, że nie będzie sprawiedliwej transformacji bez Zielonych w rządzie i w Parlamencie Europejskim. "Sprawiedliwa transformacja musi być nową umową społeczną, a my musimy do tej umowy doprowadzić" - powiedziała.

 

ZOBACZ: Partia Zielonych domaga się wprowadzenia obowiązku szczepienia i lockdownu dla niezaszczepionych

 

Wojciech Kubalewski przypomniał, że krótko po ostatnim kongresie, na którym został on współprzewodniczącym, wybuchła pandemia, z którą świat zmaga się już 2 lata. Pandemia, dodał, bez wątpienia jest owocem polityki, nieliczącej się ze środowiskiem. "Dziś wzywamy wszystkie siły polityczne: popatrzcie wreszcie w górę" - apelował.

 

Głos zabrali też zaproszeni goście z europejskiej partii Zielonych Melanie Vogel i Mar Garcia.

 

W dalszej części Kongresu będą zaprezentowane elementy Zielony Plan Odbudowy, czyli odpowiedzi na wyzwania, jakie stają przed Polską w związku z Covid i katastrofą klimatyczną. Przez ostatnie miesiące Zieloni prezentowali poszczególne fragmenty tego programu w różnych miastach.

aml/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie