Liderka fińskich Zielonych Maria Ohisalo urodziła dziecko. To kolejne narodziny w młodym rządzie

Świat
Liderka fińskich Zielonych Maria Ohisalo urodziła dziecko. To kolejne narodziny w młodym rządzie
mariaohisalo/Instagram
Liderka fińskich Zielonych Maria Ohisalo urodziła dziecko.

Liderka fińskich Zielonych Maria Ohisalo urodziła dziecko ostatniego dnia 2021 roku. Polityk, kierująca resortem spraw wewnętrznych Finlandii od połowy 2019 do jesieni ubiegłego roku, ma wrócić do pracy latem na stanowisko ministra środowiska i klimatu.

"Dziękuję najlepszym na świecie fachowcom ze szpitala położniczego w Helsinkach" – przekazała w niedzielę w mediach społecznościowych 36-letnia Ohisalo. Polityk poszła na urlop macierzyński w listopadzie. Na stanowisku szefowej MSW zastąpiła ją Krista Mikkonen.

Kolejne narodziny w rządzie 

Na początku 2021 roku dziecko urodziła minister szkolnictwa Finlandii 34–letnia Li Andersson, szefowa Związku Lewicowego. W połowie 2020 roku ojcem został zaś minister obrony, 47-letni Antti Kaikkonen z partii Centrum.

 

W marcu narodzin dziecka spodziewa się także szefowa resortu ds. rodziny i usług socjalnych, 47-letnia Krista Kiuru, polityk partii socjaldemokratycznej, będąca – jak określają media – "twarzą" rządowej walki z pandemią COVID-19.

 

ZOBACZ: Trojaczki w opolskiej klinice. To pierwsze takie narodziny w tym roku

 

W rządzie socjaldemokratycznej premier Sanny Marin liderkami pięciu partii centrolewicowej koalicji są kobiety. Na początku kadencji w 2019 roku na stanowiska ministrów powołano 12 kobiet i siedmiu mężczyzn. Średni wiek ministrów to około 47 lat.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maria Ohisalo (@mariaohisalo)

 

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii w ostatnich dwóch latach, inaczej niż w wielu innych krajach w trakcie pandemii, zanotowano więcej urodzeń niż w latach poprzednich. Wcześniej przez około 10 lat z rzędu, wskaźnik ten pozostawał w trendzie spadkowym

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie