Ukraińskie strony rządowe zaatakowane przez hakerów. USA oferują pomoc

Świat
Ukraińskie strony rządowe zaatakowane przez hakerów. USA oferują pomoc
Pixaby/roketpik
Ukraina bada skutki i naturę incydentów oraz naprawia szkody

Stany Zjednoczone zaoferowały Ukrainie pomoc w zbadaniu piątkowego cyberataku na rządowe strony internetowe - poinformowała w piątek rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) przy Białym Domu. USA nie ustaliły dotąd sprawcy ataku - dodała.

W oświadczeniu rozesłanym mediom rzeczniczka NSC Emily Horne powiedziała, że "USA i sojusznicy są zaniepokojeni" cyberatakiem, a prezydent Joe Biden został poinformowany o zdarzeniu.

 

"Jesteśmy w kontakcie z Ukraińcami i zaoferowaliśmy im pomoc, w czasie gdy Ukraina bada skutki i naturę incydentów oraz naprawia szkody" - napisano w oświadczeniu. Jednocześnie Horne przekazała, że USA nie ustaliły dotąd odpowiedzialnych za atak, oświadczyła jednak, że skutki wydają się ograniczone. Zapewniła też, że USA dostarczą Kijowowi wszystkiego czego potrzebuje, by naprawić szkody.

 

ZOBACZ: Ukraina. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa: Rosja podjęła decyzję, że trzeba rozwiązać kwestię ukraińską

 

Według ukraińskich władz kilkadziesiąt ukraińskich stron rządowych padło ofiarą zmasowanego ataku cybernetycznego. Na skutek ataku, do którego doszło nocą z czwartku na piątek, ucierpiało około 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego - przekazał podczas briefingu Wiktor Żora, przedstawiciel państwowej służby łączności specjalnej i ochrony informacji. Na stronach pojawił się komunikat - z wyraźnymi błędami językowymi - po rosyjsku, ukraińsku i polsku, mówiący o pozyskaniu przez hakerów danych Ukraińców i wspominający m.in. rzeź wołyńską.

Trójstronne rozmowy z Putinem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował amerykańskiemu przywódcy Joe Bidenowi przeprowadzenie trójstronnych rozmów z rosyjskim liderem Władimirem Putinem – poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

 

- Prezydent Zełenski zaproponował prezydentowi Bidenowi – i myślimy, że może to zadziałać – przeprowadzenie trójstronnego spotkania z Putinem w najbliższym czasie. Możliwe, że przez łącze wideo - powiedział Jermak na kanale na YouTube think tanku Atlantic Council.

 

ZOBACZ: Amerykańskie media: Rosja wysłała dywersantów na wschód Ukrainy

 

- Na razie czekamy na reakcję - wydaje mi się, że strony rosyjskiej - ale mogę powiedzieć, że nasi amerykańscy partnerzy wykazali pewne zainteresowanie naszą propozycją – podkreślił najbliższy współpracownik Zełenskiego, cytowany w piątek przez portal Ukraińska Prawda.

 

Serwis pisze, że rozmowy miałyby dotyczyć deeskalacji militarnego napięcia spowodowanego koncentracją rosyjskich wojsk przy ukraińskich granicach.

 

Portal zaznacza, że nie wiadomo, kiedy Zełenski przekazał taką propozycję Bidenowi. Przypomina, że ostatnia rozmowa obu prezydentów odbyła się 3 stycznia, przed negocjacjami delegacji USA i Rosji w Genewie.

 

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie