Ukraina. Na gorącym uczynku aresztowano rosyjskiego agenta planującego zamachy na Ukrainie

Świat
Ukraina. Na gorącym uczynku aresztowano rosyjskiego agenta planującego zamachy na Ukrainie
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Protest przeciw Rosji na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu i aresztowaniu agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który miał przygotowywać "serię zamachów" w obwodzie odeskim. Obcokrajowca zatrzymano na gorącym uczynku - podały ukraińskie służby.

Według SBU wykryty agent to obcokrajowiec, który przyjeżdżał okresowo na Ukrainę, by wypełniać zadania rosyjskich służb specjalnych. Polecenia miał otrzymywać od przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego, działających z terytorium separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii.

 

Agent miał rozchwiać społeczno-polityczną sytuację w obwodzie odeskim poprzez dywersje i ataki terrorystyczne - twierdzi SBU.

 

ZOBACZ: Białoruś. Aleksandr Łukaszenka: Ukrainę trzeba przywrócić na łono "prawdziwej wiary"

 

Ustalono, że zorganizował on podpalenie pojazdu sił zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu i uszkodził pomnik poświęcony Ukraińcom, którzy zginęli w wojnie w Donbasie. W dalszej kolejności obiektami jego działań miały być biura organizacji społecznych o patriotycznym charakterze oraz sprzęt wojskowy.

Zatrzymany na gorącym uczynku

Według SBU rosyjskie służby chciały w ten sposób przeprowadzić operacje informacyjno-psychologiczne w kontekście rzekomej "obecności na terenie obwodu odeskiego prorosyjskiego podziemia i antyukraińskich nastrojów mieszkańców".

 

ZOBACZ: Francja. Szef MSZ: prezydent Rosji próbuje ominąć UE

 

Agenta zatrzymano na gorącym uczynku podczas spotkania z wykonawcą poleceń. Zatrzymany wyznaczał nowe zadanie dotyczące podpalenia sprzętu wojskowego i przekazywał pieniądze za poprzednie podpalenie pojazdu sił zbrojnych - utrzymuje SBU.

 

Poinformowano go o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu dotyczącego ataku terrorystycznego. Został aresztowany.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie