Badanie: 2 miliony dzieci rocznie zapada na astmę z powodu zanieczyszczeń związany z ruchem ulicznym

Świat
Badanie: 2 miliony dzieci rocznie zapada na astmę z powodu zanieczyszczeń związany z ruchem ulicznym
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Ruch uliczny zagrożeniem dla dzieci

Prawie 2 miliony nowych przypadków astmy dziecięcej każdego roku spowodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza związanym z ruchem drogowym - wynika z badania, opublikowanego na początku stycznia w "The Lancet Planetary Health".

- Nasza analiza wykazała, że dwutlenek azotu potęguje u dzieci ryzyko zachorowania na astmę, a problem ten jest szczególnie dotkliwy na obszarach miejskich – mówi prof. Susan Anenberg z George Washington University (USA), współautorka artykułu. - Sugeruje to, że czyste powietrze powinno być kluczowym elementem strategii mających na celu utrzymanie małoletnich w zdrowiu - dodała profesor.

 

Na potrzeby badania Anenberg wraz z kolegami oceniała obciążenie astmą dziecięcą uwarunkowaną zanieczyszczeniami związanymi z ruchem ulicznym w ponad 13 tysiącach miast: od Los Angeles po Bombaj.

Ruch samochodowy powoduje 80 proc. zanieczyszczeń

Początkowo naukowcy badali stężenie dwutlenku azotu (NO2) w glebie. Związek ten jest jednym z głównym zanieczyszczeń pochodzących z emisji spalin samochodowych, ale także z elektrowni i terenów przemysłowych. Jednak to właśnie emisje ruchu drogowego przyczyniają się do 80 proc. całej jego ilości w miastach.

 

ZOBACZ: Życie Polakom skróciła nie tylko pandemia. Zabijają nas otyłość i zanieczyszczenie środowiska

 

Następnie prześledzili nowe przypadki astmy, które rozwinęły się u dzieci w latach 2000-2019.

 

Okazało się, że z szacowanych 1,85 miliona nowych przypadków astmy dziecięcej przypisywanych NO2 (w skali całego świata, w 2019 r.) aż dwie trzecie wystąpiło na obszarach miejskich.

Najwyższe zagrożenie w dużych miastach

Jednocześnie ogólny odsetek przypadków tego typu astmy ostatnio nieco spadł. Autorzy podejrzewają, że jest to wynikiem wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących norm czystego powietrza wprowadzonych przez wiele krajów o wyższych dochodach.

 

Pomimo poprawy jakości powietrza w Europie oraz USA, w krajach Azji Południowej, Afryki Subsaharyjskiej i Bliskiego Wschodu problem zanieczyszczonego powietrza, a zwłaszcza NO2, nadal rośnie. Na tych terenach przypadki astmy pediatrycznej stanowią ogromne obciążenie dla zdrowia publicznego.

 

ZOBACZ: COVID-19 u osób z chorobami oddechowymi. Naukowcy: wpływ na przebieg ma zanieczyszczenie powietrza

 

Poprzednie badanie przeprowadzone przez ten sam zespół wykazało, że NO2 jest powiązany z około 13 proc. globalnego obciążenia astmą u dzieci i nawet 50 proc. przypadków astmy w 250 najbardziej zaludnionych miastach świata. Badacze udowodnili też wówczas, iż 1,8 miliona zgonów w samym 2019 r. mogło być powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza. - To pokazuje, że 86 proc. dorosłych i dzieci mieszkających w miastach na całym świecie jest narażonych na taki poziom drobnych cząstek stałych, który przekracza wytyczne określone przez Światową Organizację Zdrowia - podkreślają autorzy publikacji.

Zmniejsza się liczba przypadków astmy

- Ogólnie rzecz biorąc odsetek przypadków astmy u dzieci związanych z NO2 zmniejszył się z 20 proc. w 2000 r. do 16 proc. w 2019 r. - dodają. - Ta dobra wiadomość oznacza, że czystsze powietrze w Europie i niektórych częściach Stanów Zjednoczonych przyniosło duże korzyści zdrowotne dzieciom, zwłaszcza tym, które zamieszkują dzielnice w pobliżu ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych - mówią autorzy badania.

 

Zdaniem naukowców dużo jeszcze jednak pozostaje do zrobienia, szczególnie w tych częściach globu, które wciąż borykają się z wprowadzeniem rozwiązań ograniczających ilość szkodliwych emisji z ruchu ulicznego.

 

- Ograniczenie transportu napędzanego paliwami kopalnymi może pomóc dzieciom i dorosłym łatwiej oddychać i może przynieść duże korzyści zdrowotne, np. w postaci zmniejszenia liczby przypadków astmy dziecięcej i nadmiarowych zgonów – uważa prof. Anenberg. - Jednocześnie obniżyłoby również emisje gazów cieplarnianych, prowadząc do polepszenia stanu klimatu i naszej planety - dodaje.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie