Życie Polakom skróciła nie tylko pandemia. Zabijają nas otyłość i zanieczyszczenie środowiska

Polska
Życie Polakom skróciła nie tylko pandemia. Zabijają nas otyłość i zanieczyszczenie środowiska
pixabay
Oczekiwane dalsze trwanie życia obniżyło się we wszystkich grupach wiekowych.

W 2020 r., w związku z epidemią COVID-19, nastąpił gwałtowny spadek oczekiwanej długości trwania życia we wszystkich województwach, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"W przypadku mężczyzn największy spadek odnotowano w świętokrzyskim (1,8 roku), najmniejszy w warmińsko-mazurskim (o rok). Dla kobiet spadek najwyższy był w łódzkim i podkarpackim (1,4 roku), najniższy w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku)" - podaje dziennik, powołując się na opublikowane przez GUS dane.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Badanie: Biali żyją krócej, niż przedstawiciele mniejszości etnicznych

 

Według GUS, dla chłopców urodzonych w ub.r. oczekiwane trwanie życia to 72,6 roku (rok wcześniej 74,1 roku). Ten sam wskaźnik dla dziewczynek spadł z 81,8 roku do 80,7 roku.

 

Oczekiwane dalsze trwanie życia obniżyło się we wszystkich grupach wiekowych.

Zanieczyszczenie środowiska i otyłość

"Pomimo faktu, że na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce obserwowane było wydłużanie się przeciętnego trwania życia, to epidemia COVID-19 spowodowała jego nagły duży spadek, a jej skutki mogą być odczuwane przez wiele lat. Nie wiadomo, kiedy nastąpi jej koniec i jak szybko wskaźniki trwania życia powrócą do poziomów obserwowanych przed epidemią" – napisali autorzy opracowania GUS, które cytuje gazeta.

 

ZOBACZ: Zarobki a długość życia. Nowe badania

 

Według nich prócz pandemii do zahamowania przyrostu trwania życia w Polsce mogą przyczynić się m.in. "problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia" i otyłość.

 

Piszą również o zanieczyszczeniu powietrza i związany z nim wzrostem zachorowalności na choroby układu oddechowego.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie