USA. Media: Biden "po cichu" zatwierdził dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 200 mln

Świat
USA. Media: Biden "po cichu" zatwierdził dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 200 mln
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Prezydent USA Joe Biden

Biały Dom "po cichu" zatwierdził w grudniu dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów - podały we wtorek CNN i Politico. Prezydent miał wykorzystać specjalny wybieg prawny, by ominąć procedury.

Według Politico, Joe Biden wykorzystał przepis, który upoważnia prezydenta do zwrócenia się za pośrednictwem Departamentu Stanu do Pentagonu, by przekazał sprzęt w posiadaniu USA krajowi znajdującemu się w niebezpieczeństwie. Według CNN, nowa transza pomocy została zatwierdzona w grudniu. Jak powiedziało źródło w Kongresie, parlament został oficjalnie notyfikowany jeszcze przed końcem ubiegłego roku, ale administracja starała się, by - w odróżnieniu od poprzednich pakietów - nie była ona szeroko rozpowszechniana.

 

Politico pisze, że w skład zestawu wchodzi m.in. system radarowy i sprzęt dla marynarki wojennej, ale nie wiadomo, kiedy zostanie dostarczony.

 

ZOBACZ: Ukraina. Na gorącym uczynku aresztowano rosyjskiego agenta planującego zamachy na Ukrainie

 

- Biorąc pod uwagę, że informacje wywiadowcze USA konsekwentnie sugeruje, że Rosja może podjąć inwazję na pełną skalę z użyciem swojej pełnej siły, ta pomoc pozwoliłaby Ukrainie zadać dodatkowe szkody Rosji, ale nie zmieniłaby znacząco wyniku wojny - powiedział Politico jeden z doradców prezydenta Ukrainy.

 

Według Departamentu Stanu, tylko w ubiegłym roku USA wysłały Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 450 mln dolarów, zaś od czasu inwazji na Krym i Donbas - ponad 2,5 mld dolarów.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie