Amerykański sąd zdecydował, że Książę Andrzej będzie sądzony za kontakty seksualne z nieletnią

Świat
Amerykański sąd zdecydował, że Książę Andrzej będzie sądzony za kontakty seksualne z nieletnią
Wikimedia/Thorne1983
Książę Andrzej szuka środków na pokrycie kosztów procesu

Książę Andrzej złożył wniosek o oddalenie pozwu, który przeciw niemu złożyła Virginia Giufree oskarżając go o wykorzystywanie seksualne. Sąd wniosek odrzucił. Syn królowej Elżbiety II stanie przed sądem.

Virginia Giuffre twierdzi, że w 2001 r., gdy miała 17 lat, została przez księcia Andrzeja wykorzystana seksualnie. Giuffre - wówczas nosząca nazwisko Roberts - miała być jedną z licznej grupy dziewcząt, które zostały zwabione przez nieżyjącego już amerykańskiego miliardera i finansistę Jeffreya Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej, który tym zarzutom zaprzecza. 

 

ZOBACZ: Utrzymywał kontakty z Epsteinem. Książę Andrzej wycofuje się z pełnienia obowiązków

 

Jego prawnicy usiłowali oddalić pozew powołując się na ugodę, którą Giuffre zawarła w 2009 r. z Epsteinem. Zgodnie z jej treścią Giuffre w zamian za 500 tys. dolarów zgodziła się zrezygnować z roszczeń wobec Epsteina i "jakiejkolwiek innej osoby lub podmiotu, który mógłby być włączony jako potencjalny pozwany". Prawnicy księcia przekonywali, że jako "potencjalny pozwany" jest on objęty tą ugodą.

Oddalone wnioski o oddalenie

Ale nowojorski sędzia Lewis Kaplan zgodził się z argumentami prawników Giuffre, że tamta ugoda dotyczyła handlu ludźmi w celu ich wykorzystywania seksualnego, a handlu ludźmi nikt księciu Andrzejowi nie zarzuca.

 

ZOBACZ: Ghislaine Maxwell skazana za handel nieletnimi. Grozi jej 65 lat więzienia. Była partnerką Epsteina

 

W listopadzie zeszłego roku Kaplan wstępnie wyznaczył termin właściwego procesu na okres między wrześniem a grudniem 2022 r., ale jako że chodzi o sprawę cywilną, możliwe jest zawarcie ugody pozasądowej, która zapewne oznaczałaby odszkodowanie dla Giuffre w zamian za wycofanie pozwu. 

 

Prawnicy księcia Andrzeja wcześniej złożyli także wniosek o oddalenie pozwu z powodu niewłaściwej jurysdykcji, argumentując, że sąd w Nowym Jorku nie powinien jego rozpatrywać, gdyż skarżąca go Giuffre mieszka w Australii, a nie w USA, ale ten wniosek również został odrzucony przez Kaplana.

 mad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie