Hiszpania. Co najmniej 175 dzieci było ofiarami nadużyć seksualnych w ośrodkach opieki

Świat
Hiszpania. Co najmniej 175 dzieci było ofiarami nadużyć seksualnych w ośrodkach opieki
Flickr/Peter Haden
Placówki, w których dochodziło do nadużyć podlegają bezpośrednio władzom regionu

Co najmniej 175 podopiecznych ośrodków publicznej opieki dla dzieci i nieletnich padło ofiarą przemocy seksualnej na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji, na wschodzie Hiszpanii - wynika z szacunków biura regionalnego rzecznika praw obywatelskich. Placówki te podlegają bezpośrednio władzom regionu.

Dane rzecznika dotyczące nadużyć seksualnych przedstawili w poniedziałek w regionalnym parlamencie posłowie centroprawicowej Partii Ludowej (PP). Wskazali oni też na szereg zaniedbań ze strony wicepremier regionalnego rządu Walencji Moniki Oltry, odpowiedzialnej m.in. za kwestie dotyczące równouprawnienia.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Łowcy pedofilów zatrzymali mężczyznę, który nakłaniał 13-latkę do seksu

 

Zgodnie z cytowanymi we wtorek przez "El Mundo" deklaracjami posłów oraz świadectwem jednej z ofiar nadużyć seksualnych, Oltra miała wiedzieć w 2016 r. o przestępstwach wobec 14-letniej wówczas dziewczynki Teresy. Była ona molestowana przez męża Oltry, który pracował przed kilkoma laty w jednym z ośrodków opiekuńczych w regionie Walencji.

 

"Monica Oltra nie jest winna tego, co zrobił mi jej były mąż, ale ukryła doniesienie, jakie do niej napisałam" - powiedziała w rozmowie z "El Mundo" Teresa.

Mimo oskarżeń, nadal pracował z dziećmi 

Szefowa skrajnie lewicowej partii Compromis rozwiodła się z mężem krótko przed werdyktem sądu, który w grudniu 2019 r., skazał mężczyznę na 5 lat więzienia za czyny pedofilskie popełnione w ośrodku opiekuńczym, w którym pracował z dziećmi. We wrześniu 2021 r. Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Walencji utrzymał wyrok.

 

ZOBACZ: Wrocław. Dziecko w oknie życia. Zakonnice nadały dziewczynce imię

 

Pomimo poważnych oskarżeń wobec byłego małżonka Oltry rząd Walencji nie zdecydował się na odsunięcie opiekuna od pracy z dziećmi. Rozwiązano z nim umowę o pracę dopiero po ogłoszeniu wyroku.

 

We wtorek Oltra zaprzeczyła, aby miała wiedzieć o nadużyciach popełnionych przez swego byłego męża. Stwierdziła też, że nie poda się do dymisji.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie