Watykan. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na audiencji u papieża Franciszka

Świat
Watykan. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na audiencji u papieża Franciszka
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przebywa z wizytą w Watykanie

Spadająca dzietność w Europie, pomoc migrantom przy jednoczesnej ochronie granic, a także ryzyko rosyjskiej agresji na Ukrainę - to główne tematy rozmowy marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty przyjął dzisiaj na audiencji w Watykanie marszałka Senatu z małżonką oraz osobami towarzyszącymi.

Grodzki podczas spotkania z dziennikarzami wyjaśnił, że podziękowanie za wrześniową beatyfikację było formalnym powodem jego wizyty i zaznaczył, że Senat RP ustanowił rok 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia i przyjął okolicznościową uchwałę z okazji beatyfikacji. Jak poinformował, przekazał te dokumenty papieżowi.

Ochrona granic i pomoc migrantom

Jak wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Senatu RP, pierwszym z najważniejszych tematów, poruszonych podczas prywatnego spotkania z Ojcem Świętym, była słabnąca dzietność w europejskim i polskim społeczeństwie. - Zgodziliśmy się, że o ile diagnoza została postawiona, o tyle propozycje leczenia jeszcze są dalekie od finalizacji. Aczkolwiek wymieniliśmy mnóstwo uwag na ten temat - powiedział Grodzki.

 

Kolejną poruszoną kwestią, była sytuacja uchodźców "nie tylko w kontekście Polski, ale w kontekście rozróżnienia obrony granic, która jest poza dyskusją, od humanitarnego, chrześcijańskiego podejścia do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci".

 

Jak poinformował polityk trzecie zagadnienie, dotyczyło "agresywnych zapędów Rosji w stosunku do Ukrainy, już wcześniej w stosunku do Krymu. - Ojciec Święty niezwykle się tym martwi. Wydaje się, aczkolwiek nie padło to wprost, że dyplomacja watykańska również czyni duże wysiłki, aby to napięcie zniwelować - mówił marszałek Senatu RP.

 

Polityk zgodził się z opinią polskich biskupów, którzy podczas jesiennej wizyty ad limina Apostolorum mówili o tym, że papież dobrze orientuje się w sytuacji w Polsce podkreślając zarazem, że rozmowy nt. Polski odbywały się w kontekście całej Europy.

 

ZOBACZ: Prezydent na audiencji u papieża. Wiemy, o czym rozmawiali

 

Mówiąc o przesłaniu do Polaków i Europejczyków, jakie wybrzmiało z bilateralnego spotkania, marszałek powiedział: "Musimy coś zrobić, aby Europa nie umarła, aby rodziło się więcej dzieci. Zadeklarowałem pełną pomoc swoją skromną osobą i Senatem, Ojcu Świętemu. Bowiem nie ulega wątpliwości, że ten problem jest naprawdę ważny i wymaga pilnej pracy na szczeblach Kościoła, dyplomatów, urzędników, ale również każdego z nas".

 

Pytany o to, czy podczas rozmowy podjęty został temat relacji i współpracy państwa i Kościoła, polityk powiedział, że choć relacje te nie były tematem samym w sobie, to wybrzmiał on przy okazji rozmów nt. wyzwania spadającej dzietności.

 

- Dla mnie i dla nas wszystkich był to ogromny zaszczyt i honor, a duch i nastrój rozmowy z Ojcem Świętym utwierdził mnie, że to jest wielki przywódca Kościoła - podkreślił marszałek Senatu, podsumowując rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Wizyta marszałka Grodzkiego w Watykanie

Po spotkaniu z Franciszkiem Tomasz Grodzki złoży kwiaty przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

 

 

Odwiedzi również bazylikę Najświętszej Maryi Panny na rzymskim Zatybrzu, gdzie złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był to kościół tytularny Prymasa Tysiąclecia, a tablica odnowiona została niedawno z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pgo / PAP / KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie