Kazachstan. MSW: do tej pory aresztowano ponad 5 tys. osób.

Świat
Kazachstan. MSW: do tej pory aresztowano ponad 5 tys. osób.
Associated Press
Anthony Blinken

Liczba osób zatrzymanych w Kazachstanie podczas ostatnich zamieszek przekroczyła 5 tysięcy - podało w niedzielę ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju. Sekretarz Stanu USA Antohny Blinken powiedział, że Waszyngton liczy na wyjaśnienie od Kazachstanu. USA chce wiedzieć dlaczego wezwano pod przewodnictwem Rosji, siły bezpieczeństwa ODKB, aby rozwiązać niepokoje wewnętrzne.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ocenił po niedzielnym spotkaniu w Genewie z zastępczynią sekretarza stanu USA Wendy Sherman, że ich rozmowa była złożona, ale rzeczowa - podaje Reuters, powołując się na rosyjskie agencje.

 

- Rozmowa była złożona, nie mogłaby być prosta. Co do zasady była rzeczowa. Nie sądzę, żebyśmy jutro marnowali czas na próżno - skomentował Riabkow, odnosząc się do przewidzianej na poniedziałek kolejnej rundy rozmów. - Nigdy nie tracę optymizmu, zawsze się nim kieruję – dodał.

 

Wiceszef MSZ Rosji, cytowany przez agencję RIA, ocenił też, że wraz z Sherman "zagłębili się w nadchodzące sprawy".

 

- Do tego momentu w całym Kazachstanie zatrzymano 5135 osób - poinformował szef kazachskiego MSW Jerłan Turgumbajew na antenie kanału telewizyjnego Chabar 24.

 

Dodał, że wszczęto 125 śledztw przedprocesowych w sprawie stosowania przemocy wobec urzędników państwowych, chuligaństwa, morderstw, a także rozbojów i kradzieży.

Ponad 400 uszkodzonych pojazdów

- Podczas zamieszek uszkodzonych i zniszczonych zostało ponad 400 samochodów, z czego 346 to wozy policyjne - wyjaśnił szef resortu.

 

ZOBACZ: Włochy. Natychmiastowy efekt obowiązkowych szczepień. Trzykrotny wzrost liczby zaszczepionych

 

Według niego uczestnicy zamieszek odbierali policjantom i funkcjonariuszom innych służb mundury i "przebierali się w nie, aby popełniać przestępstwa i podważać autorytet władz".

 

Turgumbajew poinformował także o śmierci 16 policjantów i członków Gwardii Narodowej i oraz funkcjonariuszy ministerstwa obrony.

- W tych dniach, chroniąc porządek publiczny i porządek konstytucyjny kraju, zginęło 16 funkcjonariuszy, a ponad 1300 policjantów i członków Gwardii Narodowej oraz pracowników ministerstwa obrony oraz agencji specjalnych zostało rannych - powiedział.

 

W sobotę kazachskie MSW informowało o 4404 zatrzymanych.

 

Sekretarz Stanu USA Antohny Blinken powiedział, że Waszyngton liczy na wyjaśnienie od Kazachstanu. USA chce wiedzieć dlaczego wezwano pod przewodnictwem Rosji, siły bezpieczeństwa ODKB, aby rozwiązać niepokoje wewnętrzne. Jednocześnie sekretarz stanu potępił rządowy rozkaz "strzel, aby zabić"

Rosyjskie wsparcie militarne

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło w niedzielę, że w Kazachstanie są już znaczne siły rosyjskie, wysłane tam w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. - Jednostki kontyngentu pokojowego zaczęły wypełniać zadania ochrony ważnych obiektów w Kazachstanie - podało MON w Moskwie.

 

- Jednostki z rosyjskiego kontyngentu pokojowego, które wcześniej przybyły na terytorium Republiki Kazachstanu, zaczęły wypełniać przydzielone zadania ochrony ważnych obiektów - lotnisk i kluczowych obiektów infrastruktury społecznej - napisał rosyjski resort w komunikacie.

 

ZOBACZ: Prof. Wojciech Szczeklik: Za dwa trzy tygodnie możemy spodziewać się olbrzymiej liczby zakażeń

 

Uściślono, że rosyjski sprzęt i personel wojskowy przez całą dobę był transportowany z Rosji do Kazachstanu 70 samolotami Ił-76 i pięcioma An-124.

Trwa przenoszenie jednostek sił powietrznych

Ponadto, według rosyjskiego resortu, trwa nadal przenoszenie do Kazachstanu jednostek sił powietrznych i 45. Samodzielnej Brygady Specnazu Wojsk Powietrznodesantowych.

 

ZOBACZ: Kazachstan. MSW: wśród ponad 4000 zatrzymanych są cudzoziemcy

 

- Wojska powietrznodesantowe ze standardowym wyposażeniem i uzbrojeniem latają wojskowymi samolotami transportowymi z lotnisk w rejonie Moskwy i Iwanowa na lotniska Żetygen i Ałmaty - podał rosyjski MON.

 

6 stycznia prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew poprosił Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) o wsparcie wojskowe w celu stłumienia protestów w kraju, które wybuchły w następstwie podwyżek cen paliw.

Wsparcie "sił pokojowych" od Białorusi

Swoje "siły pokojowe" do Kazachstanu, oprócz Rosji, wysłały także Armenia, Białoruś, Tadżykistan i Kirgistan.

 

Jak podkreśla rosyjskie MON w komunikacie, "głównymi zadaniami sił pokojowych będzie ochrona ważnych obiektów państwowych i wojskowych, pomoc siłom porządku publicznego Republiki Kazachstanu w ustabilizowaniu sytuacji i przywróceniu jej na drogę porządku prawnego".

 

ZOBACZ: Były kazachski minister ostrzega: Jeśli Zachód nie zainterweniuje, Kazachstan stanie się Białorusią

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w niedzielę, że Prezydent Rosji Władimir Putin planuje wziąć udział w wideokonferencji przywódców krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Tematem spotkania ma być sytuacja w Kazachstanie.

kmd/wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie