Szczepienia w Polsce. Minister zdrowia przyjął trzecią dawkę

Polska
Szczepienia w Polsce. Minister zdrowia przyjął trzecią dawkę
Twitter/Ministerstwo Zdrowia

- Trzecia dawka przypominająca przyjęta. W walce z Omikronem ta trzecia dawka jest niezwykle ważna - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który w piątek, w jednej z aptek przyjął dawkę przypominającą. Konferencję po szczepieniu zakłóciła grupa mężczyzn krzycząc m.in. "czmychaj chyżo!".

- Mamy w kraju 112 przypadków zakażeń wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował w piątek Adam Niedzielski.

 

Minister zdrowia przyjął w piątek w jednej z warszawskich aptek trzecią przypominającą dawkę szczepienia przeciw COVID-19.

 

Po szczepieniu przed apteką odbył się krótki briefing prasowy, zakłócany przez mężczyzn, którzy krzyczeli m.in.: "zrób coś!", "rząd pod sąd!", "wszystkich nas zabijecie!", pytali: "czy wygrał pan hulajnogę w loterii poszczepiennej?". Kiedy minister wsiadł do samochodu skandowali: "czmychaj chyżo!" i gwizdali. Mężczyzn otoczyła policja.

W Polsce można się zaszczepić w ponad 1300 aptekach

Farmaceuci podali już ponad 1 mln szczepień przeciw COVID-19 – podsumował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, który wziął udział w piątek wraz z ministrem zdrowia w briefingu prasowym.

 

- W Polsce szczepi ponad 1300 aptek. I w ciągu kilkunastu tygodni przeszkoliło się prawie 9 tys. farmaceutów. A więc wygląda na to, że będzie to bardzo dynamicznie rozwijająca się ścieżka szczepień – powiedział wiceprezes.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Model rozwoju epidemii

 

Wspomniał też, że zmiany w przepisach pozwoliły od niedawna na szczepienie w aptekach również przeciw grypie.

 

- Nie tylko szczepienia przeciw COVID-19, ale również przeciw grypie będą także dostępne w aptekach. Myślę, że jest to ta forma, która jest dla pacjentów przede wszystkich bardzo łatwa, dostępna i przyjazna – stwierdził.

 

Zachęcił też, by pacjenci konsultowali z farmaceutami wszelkie wątpliwości dotyczące szczepień.

 

Jest 30 tys. farmaceutów, którzy chętnie tych informacji udzielą – zapewnił.

Koronawirus w Polsce

Badania potwierdziły 11 902 nowe zakażenia koronawirusem, na czele statystyk w piątek pozostają: Mazowsze, Małopolska i Śląsk. Zmarło 117 osób z COVID-19 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

Zakażenia stwierdzono u osób z województw: mazowieckiego (2147), małopolskiego (1687), śląskiego (1515), dolnośląskiego (1015), wielkopolskiego (960), pomorskiego (816), podkarpackiego (561), zachodniopomorskiego (549), kujawsko-pomorskiego (484), łódzkiego (483), lubelskiego (401), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (267), lubuskiego (260), świętokrzyskiego (256) i z podlaskiego (118).

 

ZOBACZ: Barbara Nowak o szczepionkach: nie do końca są stwierdzone konsekwencje stosowania tego eksperymentu

 

Resort przekazał, że w informacjach o 101 zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

 

Na COVID-19 zmarły 23 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 94 osoby.

 

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 191 193 zakażenia. Zmarło 99 428 osób z COVID-19.

 

Tydzień temu, 31 grudnia, poinformowano o 13 601 nowych zakażeniach i 638 zgonach.

prz/mad/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie