Książę Andrzej pozwany za wykorzystanie seksualne. Szuka pieniędzy na pokrycie kosztów

Świat
Książę Andrzej pozwany za wykorzystanie seksualne. Szuka pieniędzy na pokrycie kosztów
Flickr/Brian Shamblen/CC BY 2/Zdj. ilustracyjne
Według mediów nie wchodzi w grę, by królowa Elżbieta II pomogła swojemu średniemu synowi w zapłaceniu rachunków

Brytyjski książę Andrzej pilnie próbuje sprzedać górski domek w Szwajcarii, by pokryć koszty prawne w toczącej się sprawie sądowej o wykorzystanie seksualne, którą wytoczyła mu Virginia Giuffre - ujawnia w piątek dziennik "Daily Mirror".

Gazeta, powołując się na źródła na dworze królewskim, dodaje, że absolutnie nie wchodzi w grę, by królowa Elżbieta II pomogła swojemu średniemu synowi w zapłaceniu rachunków za prawników i ewentualną ugodę pozasądową z Giuffre.

 

Według tego źródła, następca tronu, a zarazem starszy brat Andrzeja - książę Karol oraz syn Karola, książę William, byli "wściekli", gdy dowiedzieli się o sugestiach, że monarchini może zostać poproszona o uregulowanie rachunków Andrzeja. "Obaj są zdania, że Andrzej może sam uporządkować własny bałagan" - mówi cytowane źródło.

 

ZOBACZ: Książę Harry: myślałem już wielokrotnie o wycofaniu się z rodziny królewskiej

 

Według "Daily Mirror" wobec rosnących kosztów prawnej batalii z Giuffre książę Andrzej ściga się z czasem, aby zebrać fundusze na opłacenie rachunków, i obecnie stara się przyspieszyć sprzedaż nieruchomości w szwajcarskim ośrodku narciarskim Verbier. Dom ten Andrzej kupił wraz z byłą żoną Sarą Ferguson w 2014 r. za 16,6 mln funtów, ale wciąż są winni poprzedniej właścicielce 6,6 mln.

 

We wrześniu zeszłego roku para zgodziła się sprzedać dom europejskiemu inwestorowi, ale transakcja nie została jeszcze sfinalizowana i, jak pisze gazeta, książę Andrzej teraz pilnie stara się ją przeforsować.

Oskarżenia o wykorzystanie seksualne

Virginia Giuffre twierdzi, że w 2001 r., gdy miała 17 lat, została przez księcia Andrzeja wykorzystana seksualnie. Giuffre - wówczas nosząca nazwisko Roberts - była jedną z licznej grupy dziewcząt, które zostały zwabione przez nieżyjącego już amerykańskiego miliardera i finansistę Jeffreya Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej, który konsekwentnie temu zaprzecza.

 

ZOBACZ: Rumunia. Książę Liechtensteinu zastrzelił największego niedźwiedzia w UE

 

W listopadzie zeszłego roku nowojorski sędzia Lewis Kaplan wstępnie wyznaczył termin właściwego procesu na okres między wrześniem a grudniem 2022 r., ale jako że chodzi o sprawę cywilną, możliwe jest zawarcie ugody pozasądowej, która zapewne oznaczałaby odszkodowanie dla Giuffre w zamian za wycofanie pozwu. Według źródeł "Daily Mirror" żadne rozmowy w sprawie takiej ugody jeszcze się nie odbyły.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie