Bośnia i Hercegowina. Swastyka i symbol Ustaszy na pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej

Świat
Bośnia i Hercegowina. Swastyka i symbol Ustaszy na pomniku poświęconym ofiarom II wojny światowej
Wikiwand/zdj. ilustracyjne
Pomnik wielokrotnie padał ofiarą wandali

Na wejściu do znajdującego się w Mostarze w Bośni i Hercegowinie kompleksu pomnikowego namalowano nazistowską swastykę oraz symbol sprzymierzonych z III Rzeszą Ustaszy, którzy w okresie II wojny światowej sprawowali kontrolę nad miastem. Kompleks poświęcono zabitym w wyniku walk partyzantom Josipa Broz Tity.

Na murach pomnika zamieszono również napisy "Tito umarł" oraz "Balije" - nacechowane negatywnie określenie Boszniaków, czyli zamieszkujących Bałkany Słowian wyznających islam.

 

ZOBACZ: USA. Prokurator Generalny: nazistowskie pozdrowienie chronione pierwszą poprawką do konstytucji USA

 

Namalowany obok swastyki symbol "U" odwołuje się do reżimu Chorwackiego Ruchu Rewolucyjnego Ustaszy - sojuszników nazistowskich Niemiec odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy osób zamieszkujących tereny przedwojennego Królestwa Jugosławii.

 

Pomnik bywał już celem ataków nacjonalistów

Kompleks pomnikowy w Mostarze bywał już wcześniejszej celem ataków nacjonalistycznych grup kibicowskich i wandali. W lutym 2020 roku obrzucono racami autobus wiozący antyfaszystów przybywających do Mostaru z całego obszaru byłej Jugosławii, by uczcić wyzwolenie miasta spod władzy Niepodległego Państwa Chorwackiego (NDH).

 

ZOBACZ: Bośnia i Hercegowina. Viktor Orban skrytykowany za słowa o muzułmanach

 

Budowę pomnika zaprojektowanego przez Bogdana Bogdanovicia, jugosłowiańskiego architekta z Belgradu, zakończono w 1965 roku. Kompleks, obok Starego Mostu na Naretwie, jest jednym z najważniejszych symboli Mostaru. Symbole te zostały doszczętnie zniszczone podczas wojny toczonej w latach 90. w Bośni i Hercegowinie.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie