Niemcy. Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał częściowe uniewinnienie neonazisty

Świat
Niemcy. Federalny Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał częściowe uniewinnienie neonazisty
www.bundesgerichtshof.de
BGH odrzucił apelacje Prokuratury Federalnej i obrony

Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) Niemiec utrzymał w środę w mocy wyrok sądu w Monachium z 2018 roku, skazującego neonazistę Andre E., pomocnika terrorystów z NSU, na karę 2,5 roku więzienia i uniewinnił go od znacznej części zarzutów - poinformował portal tygodnika "Spiegel".

BGH odrzucił apelacje Prokuratury Federalnej i obrony. Tym samym wyrok przeciwko E. jest prawomocny. BGH nie dopatrzył się żadnych błędów prawnych ani luk w rozumowaniu Wyższego Sądu Krajowego w Monachium - oświadczył przewodniczący składu sędziowskiego.

 

ZOBACZ: FSB zatrzymała członków "ukraińskiej młodzieżowej grupy neonazistów". Kijów zaprzecza powiązaniom

 

W 2018 r. prokuratura domagała się dla E. 12 lat więzienia, m.in. za pomoc w usiłowaniu zabójstwa i pomoc w rozboju. Wyższy Sąd Krajowy w Monachium uniewinnił E. we wszystkich kwestiach, został on jedynie skazany za wspieranie organizacji terrorystycznej. - Był najbliższym powiernikiem terrorystów z NSU: Beate Zschaepe, Uwe Mundlosa i Uwe Boehnhardta. Sąd nie był jednak przekonany, że E. wiedział o morderstwach Nationalsozialistischer Untergrund (NSU), gdy pomagał terrorystom. E. został zwolniony w tym samym dniu, w którym ogłoszono wyrok - przypomina "Spiegel".

 

E. jest neonazistą, ma wytatuowane na brzuchu słowa "Die Jew Die" (Giń, Żydzie, giń - PAP). Przez cały czas trwania procesu w NSU milczał. W zarzutach z 2018 r. prokuratura sugerowała, że E. był czwartym członkiem NSU - ale brakowało na to dowodów. Z późniejszymi terrorystami z NSU spotkał się w 1998 r., wkrótce po ich zejściu do podziemia, wynajął dla nich w 2000 i 2003 r. trzy kampery i zdobył karty kolejowe, na których widniało nazwisko E. lub jego żony, ale na których były zdjęcia terrorystów z NSU.

 

ZOBACZ: Niemcy. Demonstracje koronasceptyków w Lipsku. Zatrzymano 24 neonazistów

 

W latach 2000-2007 NSU (Narodowosocjalistyczne Podziemie) zamordowało ośmiu mężczyzn pochodzenia tureckiego, jednego mężczyznę pochodzenia greckiego i jedną policjantkę. Dokonało także dwóch zamachów bombowych, 15 napadów rabunkowych i zraniło dziesiątki osób. Andre E. był przez te wszystkie lata u boku szefów NSU - pisze "Spiegel".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie