UdSC wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków. Nikt nie spełniał warunków

Polska
UdSC wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków. Nikt nie spełniał warunków
Straż Graniczna
Straż Graniczna wczoraj poszukiwała 30-letniego migranta na przygranicznych bagnach

Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku - poinformował rzecznik prasowy UdSC Jakub Dudziak. Dotychczas nikt z tej grupy nie spełniał warunków przyznania ochrony międzynarodowej.

Jak poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców, od lipca 2021 r. zauważalny jest wyraźny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. Znacząca część tych spraw dotyczy obywateli Iraku.

 

- Do środy Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 269 Irakijczyków, którzy złożyli wnioski uchodźcze od początku lipca ubiegłego roku. Dotychczas nikt z tej grupy nie spełniał warunków przyznania ochrony międzynarodowej. W związku z tym, 246 osób otrzymało decyzje negatywne - powiedział Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dodał, że postępowania dotyczące 23 osób zakończyły się umorzeniem.

 

ZOBACZ: MSZ Rosji: poprzemy Białoruś w razie śledztwa ws. działań Polski na granicy polsko-białoruskiej

 

- Sprawy są umarzane najczęściej w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji merytorycznej - zaznaczył rzecznik UdSC.

Ochrona międzynarodowa tylko w przypadku ryzyka utraty życia

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomniał ponadto, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej - w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej - jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Irak. MSZ: do kraju powróciło 3,5 tys. Irakijczyków z polsko-białoruskiej granicy

 

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obejmuje ona m.in. możliwość zakwaterowania z wyżywieniem w ośrodku dla cudzoziemców, opiekę medyczną, naukę języka polskiego lub wsparcie finansowe na pokrycie kosztów pobytu w kraju.

Sytuacja na granicy

"Przez sześć godzin trwała akcja poszukiwawcza nielegalnego imigranta, który po przekroczeniu granicy białorusko-polskiej utknął na bagnach w rozlewisku Narwi" – poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Polskie służby odnalazły 30-letniego obywatela Egiptu.

 

 

W czwartek rano SG poinformowała również, że na odcinkach ochranianych przez placówki w Dubiczach Cerkiewnych, Mielniku i Nowym Dworze służby białoruskie uszkadzały concertinę i rzucały w stronę patroli polskich kamieniami i cegłami.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób

 

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. W grudniu – 1,7 tys., w listopadzie – 8,9 tys., w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., a w sierpniu 3,5 tys.

 

Według danych Straży Granicznej od początku 2022 r. białorusko-polską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 126 osób.

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości woj. podlaskiego i 68 miejscowości woj. lubelskiego.

 

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie