Pierwsza rocznica szturmu na Kapitol. Joe Biden: nie pozwolę na powtórkę

Świat
Pierwsza rocznica szturmu na Kapitol. Joe Biden: nie pozwolę na powtórkę
PAP/EPA/GREG NASH / POOL
Biden zwrócił się do Amerykanów w rocznicę ataku na Kapitol

Jesteśmy na bitwie o duszę Ameryki i ją wygramy; nie pozwolę nikomu, by ponownie przyłożył sztylet do gardła demokracji - oświadczył prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia w Kongresie w rocznicę ataku na Kapitol. Skrytykował swojego poprzednika Donalda Trumpa, którego nazwał "pokonanym byłym prezydentem".

Biden określił szturm na Kapitol sprzed roku jako "uzbrojoną insurekcję", której celem było zaprzeczenie woli narodu i jako rebelię przeciw amerykańskiej konstytucji. Zasugerował przy tym, że głównym winowajcą jest Trump - nazwany przez Bidena "pokonanym byłym prezydentem" - który "rozpiął sieć kłamstw" na temat wyborów 2020 r., przedkładając swoje dobro nad dobro narodu.

Trump "ceni władzę ponad zasady"

- Zrobił to, bo ceni władzę ponad zasady, bo uważa swoje interesy za ważniejsze niż interesy Ameryki. I dlatego, że jego obolałe ego znaczy dla niego więcej, niż nasza demokracja i nasza konstytucja - powiedział Biden. Przypomniał, że mimo zatwierdzenia wyniku wyborów przez 93 ze 100 senatorów i wbrew opinii przedstawicieli jego własnego gabinetu, sądów i władz stanowych, Trump nadal podważa wynik wyborów, "czego nie robił dotąd żaden prezydent w historii Ameryki".

 

- Nie można kochać swojego narodu tylko wtedy, kiedy się wygrywa - dodał prezydent.

 

ZOBACZ: USA. "Szaman QAnon" skazany na 3,5 roku więzienia w związku z atakiem na Kapitol

 

Biden wyraził żal, że choć część Republikanów sprzeciwia się tym działaniom, "próbując podtrzymać zasady partii", wielu innych stara się "zmienić partię Lincolna, Eisenhowera i Reagana w coś innego".

 

- Musimy dziś zdecydować, czy będziemy krajem, który akceptuje polityczną przemoc jako normę? Czy będziemy krajem, który pozwala partyjnym oficjelom wyborczym odwrócić legalnie wyrażoną wolę narodu? (...) Nie możemy sobie pozwolić by być takim krajem. Drogą naprzód jest uznanie prawdy i życie zgodnie z nią - powiedział Biden.

 

Prezydent stwierdził, że pragnie jedności, ale może do niej dojść tylko na fundamencie prawdy.

Uroczystości rocznicowe szturmu na Kapitol

- Ból i rany z tego dnia sięgają głęboko. (...) Jesteśmy na bitwie o duszę Ameryki i z łaską Boga, wygramy ją. Nie szukałem tej walki, ale nie uchylę się przed nią. Nie pozwolę, by ktokolwiek przyłożył sztylet do gardła demokracji - oznajmił Biden.

 

Czwartkowe przemówienie Bidena było jedną z niewielu jego wypowiedzi od czasu objęcia władzy, w którym w ostry i obszerny sposób odniósł się do działań swojego poprzednika, choć nie wymienił Trumpa z nazwiska.

 

ZOBACZ: USA. Upubliczniono imię policjanta, którzy zastrzelił uczestniczkę ataku na Kapitol

 

Przemówienie Bidena zapoczątkowało oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia 6 stycznia 2021 r. Później w Kongresie odbędą się przemówienia polityków, świadectwa uczestników wydarzeń oraz wspólna modlitwa członków obydwu izb Kongresu.

 

Własną konferencję prasową planował pierwotnie były prezydent Donald Trump w swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie, ale ostatecznie z niej zrezygnował. Ogłosił, że obszerniej wypowie się na ten temat podczas wiecu wyborczego w Arizonie 15 stycznia. Wydał jednak pisemne oświadczenie.

Trump: Biden niszczy kraj

Prezydent Biden niszczy kraj i używa mojego imienia, by bardziej podzielić Amerykę - oznajmił były prezydent w odpowiedzi. Powtórzył też swoje twierdzenie o sfałszowanych wyborach.

 

- Biden, który niszczy nasz kraj obłąkaną polityką otwartych granic, skorumpowanych wyborów, katastrofalną polityką energetyczną, niekonstytucyjnym obowiązkiem szczepień i niszczycielskim zamknięciem szkół, użył mojego imienia, by spróbować bardziej podzielić Amerykę - napisał Trump w wydanym oświadczeniu.

 

ZOBACZ: USA. Prokuratura wzywa Trumpa i dwoje jego dzieci pod rygorem odpowiedzialności karnej

 

Były prezydent zasugerował, że komisja śledcza Izby Reprezentantów, badająca wydarzenia z 6 stycznia, powinna zająć się dyskusją na temat "sfałszowanych wyników prezydenckich 2020 r.", ale tego nie robi bo "nie ma odpowiedzi, ani usprawiedliwienia tego, co się stało".

 

"Uszło im to na sucho i prowadzi to do zniszczenia naszego kraju" - stwierdził Trump. "Demokraci chcą przywłaszczyć sobie ten dzień, by móc wzmagać strach i dzielić Amerykę" - dodał.

 

W drugim oświadczeniu, opublikowanym niedługo po pierwszym, stwierdził też, że Biden stara się odwrócić uwagę od "niekompetentnej pracy, jaką wykonuje".

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie