USA. Prokuratura wzywa Trumpa i dwoje jego dzieci pod rygorem odpowiedzialności karnej

Świat
USA. Prokuratura wzywa Trumpa i dwoje jego dzieci pod rygorem odpowiedzialności karnej
PAP/EPA/SHAWN THEW
Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku - skomentował Reuters

Prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James wystosowała w poniedziałek do byłego prezydenta Donalda Trumpa, jego córki Ivanki i syna Donalda Jr. wezwania pod rygorem odpowiedzialności karnej w ramach śledztwa ws. praktyk biznesowych firmy Trump Organization.

Jak wynika z dokumentów sądowych, prokurator generalna domaga się od wezwanych złożenia zeznań i udostępnienia dokumentów "w związku ze śledztwem dotyczącym wyceny nieruchomości posiadanych i kontrolowanych" przez Trump Organization.

 

ZOBACZ: Podwyżki cen enenergii. Lewica chce "postawić na dywanik" Jacka Sasina

 

Prokuratura zarzuca firmie Trumpa, jemu samemu i dwójce jego dzieci, że zaniżali wartość należących do Trump Organization nieruchomości, by płacić niższe podatki i zawyżali ją, gdy ubiegali się o kredyty.

 

W lipcu firma Trumpa została oskarżona przez władze stanu Nowy Jork o oszustwa podatkowe na kwotę 900 tys. dolarów.

Niemal trzy lata dwóch śledztw ws. Trump Organization

Trwające od blisko trzech lat dwa śledztwa w sprawie Trump Organization są powiązane, ale nie identyczne, a prowadzili je wspólnie Letitia James i prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance.

 

Dochodzenie karne prowadzone przez prokuraturę okręgową będzie teraz nadzorował Alvin Bragg, który w sobotę przejął funkcję Vance'a.

 

W grudniu Trump wystąpił do sądu federalnego z pozwem o wstrzymanie dochodzenia prokurator generalnej Nowego Jorku, by nie dopuścić do przesłuchania go i jego rodziny, a także by zapobiec zaangażowaniu James w postępowanie cywilne lub karne przeciwko niemu lub jego firmom.

Niepewna polityczna przyszłość Donalda Trumpa

Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku - skomentował Reuters.

 

ZOBACZ: 47-latka zmarła na COVID-19. "Padła ofiarą antyszczepionkowej dezinformacji"

 

Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Gdy Trump był prezydentem USA, zarządzaniem firmą zajmowali się jego synowie: Donald Junior i Eric, a Ivanka pracowała w firmie ojca przed objęciem przez niego urzędu.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie