Komisja śledcza ws. podsłuchów. Paweł Kukiz przygotował wniosek

Polska
Komisja śledcza ws. podsłuchów. Paweł Kukiz przygotował wniosek
FLICKR/Piotr Drabik
Paweł Kukiz chce powołania komisji śledczej

"Mamy gotowy wniosek w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej podsłuchów w latach 2007-2021" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz. Głośna w ostatnich dniach sprawa Pegasusa może mieć swój finał na sejmowych przesłuchaniach. Jeżeli Kukiz zagłosowałby z opozycją, komisja mogłaby powstać.

"Mamy gotowy wniosek w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej podsłuchów w latach 2007-2021" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz.

 

"Głównym celem komisji byłoby zbadanie możliwości i dużego prawdopodobieństwa nadużywania podsłuchów przez służby w czasach rządów i PiS i PO. Przypominam, że w czasach rządów PO-PSL mieliśmy aferę z podsłuchiwaniem przez ABW blisko 50 dziennikarzy, która do dziś nie została rzetelnie wyjaśniona" - kontynuował we wpisie.

 

"Jeśli mamy badać komisyjnie problem podsłuchiwania, to badajmy jednych i drugich" – dodał.

 

Sprawa podsłuchów

W ostatnich dniach jednym z głównych tematów opinii publicznej jest sprawa możliwej cyfrowej inwigilacji polskich polityków. Kanadyjska organizacja Citizen Lab upubliczniła dane, z których wynika, że mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza mieli być podsłuchiwani przez oprogramowanie szpiegowskie Pegasus.

 

ZOBACZ: Lewica: składamy zawiadomienie na Piotra Patkowskiego w związku z zakupem Pegasusa

 

Telefony Brejzy miały zostać zhakowane w 2019 roku, kiedy był szefem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

 

O powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa mówili w ostatnich dniach politycy Platformy Obywatelskiej. Sejm powołuje komisję śledczą większością bezwzględną, na wniosek Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Jeżeli parlamentarzyści Kukiz'15, niezrzeszeni oraz wszystkie ugrupowania opozycyjne zagłosowałyby za powołaniem komisji, wówczas głosów byłoby więcej niż ma Prawo i Sprawiedliwość.

Rząd nie potwierdza i nie zaprzecza

Polski rząd nie potwierdza i nie zaprzecza doniesień, jakoby polskie służby miały wykorzystywać oprogramowanie szpiegowskie.

 

ZOBACZ: Czy rząd zakupił system Pegasus? Piotr Müller tłumaczy

 

Rzecznik rządu Piotr Müller zapytany 3 stycznia w "Graffiti" czy może potwierdzić, że polski rząd zakupił system Pegasus, odparł, że nie może udzielać informacji, które "mają charakter niejawny, to znaczy, jakie środki operacyjne posiadają polskie służby".

Pegasus to stworzony w Izraelu system, który umożliwia praktycznie nieograniczony dostęp do danych w zaatakowanym urządzeniu, np. telefonie.

jk/pdb/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie